10.lecie Warsztatów Terapii Zajęciowej

Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich
 „Pomoc Maltańska”
29 maja 2015 roku

Dokładnie 1 kwietnia 2005 roku, bynajmniej nie dla żartu, powstały nasze warsztaty i tak trwają do dnia dzisiejszego niosąc pomoc i radość.
Już za nami niezwykła uroczystość, która zdarza się nie częściej niż raz na dziesięć lat i zmusza do refleksji nad upływającym czasem. Przygotowania do niej trwały długo i sumiennie, wywołały masę wspomnień i utwierdziły nas w przekonaniu o sensowności naszej codziennej pracy.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kaplicy pw. Zwiastowania NMP, której przewodniczył Ks. Prałat Jan Stanisławski, delegat arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Do koncelebry stanęli Ks. Proboszcz parafii pw. Objawienia Pańskiego Szymon Likowski oraz kapelan maltański Ks. Jan Słowiński. Z kościoła tłumnie udaliśmy się do Muzeum Archidiecezjalnego. Tam w gronie związanych z naszą działalnością ludzi, bliskich i przyjaciół świętowaliśmy ważną dla nas datę, sam początek naszej wyboistej drogi. Wśród gości znaleźli się jakże ważni w naszej warsztatowej historii wiceprezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich Jerzy Baehr, dyrektor FPKM „Pomoc Maltańska” Andrzej Baehr oraz pozostali członkowie Zarządu. Na uroczystości pojawili się także przedstawiciele lokalnych władz: dyrektor MOPR-u pan Włodzimierz Kałek oraz kierownik Sekcji ds. Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych w MOPR pani Małgorzata Trzebna.
Zaproszeni goście mogli przypomnieć sobie wszystkie ważniejsze wydarzenia dzięki wzruszającej fotorelacji oraz przyjrzeć się efektom wyjątkowej sesji zdjęciowej naszych  wychowanków „weteranów”. W prezentowanej w muzealnych murach sesji wzięli udział wychowankowie, którzy są z nami od początku funkcjonowania warsztatów na Ławicy, aż po dzień dzisiejszy. Prezentowane zdjęcia to efekt wspólnej pracy, wzajemnego zaufania i wieloletniej znajomości. Kolorowe portrety wynoszą na światło dzienne to w czym nasi wychowankowie czują się najlepiej, co zaprząta ich myśli i wywołuje uśmiech na ich twarzach. Co najważniejsze uśmiechom tego majowego popołudnie nie było końca.
 Poza ucztą dla ciała w postaci wykwintnych wypieków i gigantycznego muffinkowego tortu czekała gości także uczta dla duszy w postaci muzycznego duetu akordeonisty Wiesława Prządki i towarzyszącego mu pianisty, którzy zachwycali różnymi odsłonami tanga według Astora Piazzolli oraz utworami francuskiej klasyki akordeonowej.
Podniosłym momentem jubileuszowego spotkania było odznaczenie i wyróżnienie 10-letnich pracowników statuetkami, z których przyświecać im będzie od tej pory maltańskie motto: „Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum – Obrona wiary i pomoc ubogim”. Tego dnia wszyscy czuliśmy się wyjątkowo, w niepamięć odeszły drobne niepowodzenia i trudności, byliśmy dumni z siebie i naszych podopiecznych, dostaliśmy wiatru w żagle i siły na kolejne lata pracy.