X Maltański Koncert Charytatywny
odbył się 19.X.2018r.
Projekt Edukacyjny
Poznajemy Poznań
Dom Pomocy Maltańskiej
Puszczykowo
Maltańskie Gabinety Specjalistyczne
Poznań - Komandoria
Warsztaty Terapii Zajęciowej
Poznań - Komandoria
Maltański Ośrodek Geriatryczno – Gerontologiczny
Poznań - Komandoria
Świetlica Opiekuńczo-Wychowawcza |dq|Oratorium Maltańskie|dq|
Poznań - Komadoria
Warsztaty Terapii Zajęciowej
Poznań - Ławica


5 stycznia w Maltańskim Centrum Pomocy ”Komandoria” w Poznaniu odbyło się Spotkanie Opłatkowe wolontariuszy, pracowników dzieł Fundacji, przedstawicieli  duchowieństwa, przedstawicieli władz samorządowych, darczyńców, osób, które na co dzień wspierają dzieła maltańskie oraz członków Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Zaproszonych gości powitał pan Andrzej Baehr – Dyrektor Zarządu Fundacji. Spektakl teatralny przygotowany przez podopiecznych Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie z cyklu „Pięciu Aniołów w Niebie mieszkało” oraz koncert kolęd w wykonaniu Scholi Duszpasterstwa Młodych 20/30 działającej przy Katedrze Poznańskiej były zaproszeniem do wspólnego świętowania Narodzenia Pańskiego. Spotkanie swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście: JE Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki - Metropolita Poznański, Pan Jędrzej Solarski - Wiceprezydent  Miasta Poznania, Pan Grzegorz Ganowicz – Przewodniczący Rady Miasta Poznania, Pan Zygmunt Jeżewski – Wicestarosta Poznański, Pan Prof. dr hab. Edmund Grześkowiak - Prorektor  ds. Studenckich  Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.  
Fragment Słowa Bożego, opłatek oraz życzenia -  to bardzo ważne chwile dla wszystkich osób zaangażowanych w dzieła maltańskie. Był też czas na podsumowania, wspomnienia i plany na kolejne wspólne działania.
 
11 stycznia w Maltańskim Centrum Pomocy ”Komandoria” w Poznaniu odbyło się kolejne Spotkanie Opłatkowe wszystkich służb, konfratrów, pracowników, wolontariuszy oraz osób, które na co dzień , zupełnie bezinteresownie wspierają dzieła maltańskie.  
Spektakl teatralny przygotowany przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji „Pomoc Maltańska” wprowadził wszystkich w atmosferę Świąt Narodzenia Pańskiego. Następnie pan Andrzej Baehr –Dyrektor Zarządu Fundacji powitał zaproszonych gości.
Tegoroczne spotkanie swoją obecnością zaszczycili:  JE ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Pan Jędrzej Solarski – Wiceprezydent  Miasta Poznania;  Pan prof. dr hab. Edmund Grześkowiak- Prorektor  ds. Studenckich  Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Pan Włodzimierz Kałek- Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu. 
Fragment Słowa Bożego, po nim opłatek oraz życzenia Błogosławieństwa Narodzonego na cały nadchodzący rok. Moment niezwykle ważny dla całej poznańskiej braci maltańskiej. To czas, w którym możemy wymienić się swoimi doświadczeniami, dokonać pewnego podsumowania, porozmawiać o sukcesach… bo i powodów do zadowolenia wiele! 
W minionym roku Dom Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie obchodził swoje 15 lecie, natomiast Warsztaty Terapii Zajęciowej na poznańskiej Ławicy świętowały  10 lecie działalności pod znakiem Krzyża Maltańskiego.  Dzięki zaangażowaniu ludzi otwartego serca udało się  zorganizować  pierwszy Opłatek Maltański na terenie powiatu wągrowieckiego. Przedświąteczne spotkanie w Mieścisku  dedykowane było w sposób szczególny   osobom ubogim i samotnym.
Koncert kolęd przygotowany przez Scholę Duszpasterstwa Młodych 20/30 działającą przy Katedrze Poznańskiej był pięknym dopełnieniem naszego spotkania. 
 
M. Kaczmarek- Łuczka
 
Pod koniec stycznia Warsztaty Terapii Zajęciowej Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska” z Poznania zaprosiły do siebie uczniów klasy III ze Szkoły Podstawowej nr 70. W pierwszej kolejności chcieliśmy podzielić się naszym jasełkowym teatrem cieni - „Od powstania świata do narodzin Mesjasza”. Spektakl, który pokazywaliśmy już na Spotkaniu Wigilijnym oraz na pokazach dla osób niepełnosprawnych, wywarł wielkie wrażenie na dzieciach. Spotkanie przebiegało w atmosferze wzajemnej ciekawości, zwłaszcza ze strony dzieci. Kilka dni wcześniej jedna z naszych terapeutek odwiedziła uczniów w szkole i opowiedziała o funkcjonowaniu ośrodka. Dzieci oglądały zdjęcia z naszych letnich wyjazdów, zimowisk i codziennych zajęć w pracowniach. Miały okazję zadać nurtujące ich pytania i przygotować się na spotkanie z uczestnikami warsztatów. Po przedstawieniu dzieci i podopieczni wspólnie wykonywali maski karnawałowe, grali w piłkarzyki i pozowali do zdjęć. Spotkanie miało charakter integracyjny, zarówno dzieci jak i wychowankowie wykazali się dużą dozą  zrozumienia i cierpliwości. Dla jednych i drugich była to okazja do spotkania, a także obdarzenia się wzajemnym zrozumieniem i sympatią. Mamy nadzieję, że uczniowie szkoły nr 70 zrozumieli iż osoby niepełnosprawne mają nadal bardzo sprawne serca.
 
Podopieczni i terapeuci WTZ Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska” na 
Biennale Fotograficznym „FotOn” w Gdańsku
13 -14 listopada 2014 roku
 
Już po raz trzeci Fundacja Rozwoju Integracji Społecznej Akces zorganizowała ogólnopolski konkurs fotograficzny dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i nie tylko. Konkurs skierowany był do osób, które wykonują amatorsko fotografie związane z własnym życiem codziennym i rodzinnym, zainteresowaniami i aktywnościami.  Mogli wziąć w nim udział również pracownicy i wolontariusze, którzy fotografują osoby niepełnosprawne w ich codziennej aktywności. Ponieważ od jakiegoś czasu bawimy się na sesjach fotograficznych i oślepiamy fleszami naszych wychowanków, natychmiast odpowiedzieliśmy na zgłoszenie konkursowe. Odnieśliśmy swoisty sukces. Ogromnym wyróżnieniem było bowiem ukazanie się dwóch naszych prac na wystawie pokonkursowej w Galerii Bałtyckiej  Jednym ze zdjęć była fotografia z Mariettą Czyż w roli głównej, na drugim zdjęciu był Tomek Kopeć i jego cień 
Pobyt w Gdańsku był dla nas ekscytującym wydarzeniem, mieliśmy okazję zwiedzić gdańską Starówkę pod okiem licencjonowanego przewodnika oraz zintegrować się z gośćmi z różnych zakątków Polski. Wyjazd meczący i wypełniony atrakcjami po brzegi, był okazją, do zrodzenia się w naszych głowach nowych pomysłów na zabawy przed obiektywem.
 
 
7 stycznia, w Maltańskim Centrum Pomocy „Komandoria” odbył się kolejne już Spotkanie Opłatkowe. Spotkanie , na którym obecni  byli wolontariusze  i pracownicy wszystkich dzieł Fundacji w Poznaniu, przedstawiciele  duchowieństwa, władz samorządowych , darczyńcy  oraz członkowie Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, rozpoczął  ks. Jan Słowiński - fragmentem Pisma Świętego. 
Podczas spotkania JE ksiądz arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki został udekorowany odznakami Kapelana Wielkiego Krzyża Konwentualnego ad honorem.
Tradycyjnie  podzielono się opłatkiem, życząc  pomyślności, wytrwałości oraz Bożego błogosławieństwa  w Nowym Roku. Nie zabrakło też wspólnego kolędowania z gitarą, które na dłużej „zatrzymało” atmosferę Świąt Narodzenia Pańskiego… między nami. Przy kawie i cieście  wspominano i podsumowywano ubiegłoroczne przedsięwzięcia oraz  …. już planowano kolejne działania na cały rok.
Małgorzata Kaczmarek-Łuczka
 
 
 
OŚRODEK GERIATRYCZNO – GERONTOLOGICZNY „PRO SENIORES”
jest kolejnym dziełem Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska”, które rozpoczyna swoją działalność w Centrum Pomocy Maltańskiej „Komandoria” przy ul. Świętojańskiej 1 w Poznaniu.Pro Seniores
Informacje i zapisy: 796 291 091 lub 507 117 248
 
 

     

     7. stycznia,  w Centrum Pomocy Maltańskiej „Komandoria”  odbyło się Spotkanie Opłatkowe pracowników i wolontariuszy  wszystkich dzieł charytatywnych  prowadzonych przez Fundację Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska” w Poznaniu.  Na Spotkaniu gościł  J.E. Metropolita Poznański abp. Stanisław Gądecki, J.E. Prałat ks. Paweł Deskur,  ks. dr Jan Słowiński- Kapelan Delegatury Wielkopolskiej Związku Polskich Kawalerów Maltańskich oraz ks. Piotr Kuś.

fotorelacja ze spotkania>>>

 
     26.stycznia mieliśmy okazje jechać do Włoszakowic na przegląd kolęd i pastorałek. Przygotowaliśmy piosenkę pt. ”Gwiazdy tańczyły„. Początek imprezy rozpoczął koncert skrzypcowy z akompaniamentem fortepianu. Muzycy zagrali dla nas znane amerykańskie pastorałki oraz polskie kolędy pod góralską nutę m.in.: „Oj maluśki maluśki„. Organizatorka imprezy przywitała wszystkich gości, a następnie rozpoczął się przegląd wszystkich uczestników tej imprezy. Nasza placówka wystąpiła jako 9. Po wysłuchaniu wszystkich piosenek zostały wręczone statuetki oraz drobne upominki. My jako jedyni dostaliśmy dodatkowe wyróżnienie w kategorii: „Najlepszy solista „, a był nim Adam Potocki. Kolejną atrakcją była dyskoteka w budynku obok, połączona z ciepłym posiłkiem, kawą i ciastem. Główną atrakcją imprezy był występ dudziarzy. Bawiliśmy się wyśmienicie i z uśmiechem wróciliśmy do domu.

     18 stycznia na zaproszenie Fundacji im. Królowej Jadwigi udaliśmy się na Kosmiczny Bal Karnawałowy, który odbył się w Hotelu Inter Szablewski w Dymaczewie. Mieliśmy przyjemność przenieść się w kosmiczny świat ufo-ludków przy współczesnych rytmach muzyki. Bawiliśmy się świetnie. Uczestnicy imprezy byli tak pomysłowo przebrani, że na początku trudno było nam rozpoznać naszych znajomych z pozostałych placówek. W przerwach dyskoteki mogliśmy posilić się pysznym ciepłym posiłkiem, a później kawą i ciastem. Tańczyliśmy do ostatnich chwil imprezy i nie ukrywamy, że jako ostatni goście pożegnaliśmy się z organizatorami, co świadczy o tym,że nam się bardzo podobało! Dziękujemy!

fotoreportaż z balu>>>

Szukamy Talentów - 2019
Published: 04-02-2019 Hits: 132
Z myślą o potencjale artystycznym, jaki mają w sobie osoby z niepełnosprawnościami powstał projekt organizacji Powiatowego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych – mieszkańców Powiatu Poznańskiego pn. „Zlot Talentów”. W tym roku ...
Opłatek Maltański w Grajewie
Published: 01-09-2019 Hits: 287
    W tym roku Opłatek Maltański zorganizowany przez Fundację Polskich Kawalerów Maltańskich w Poznaniu po raz pierwszy zagościł w Grajewie. Spotkanie odbyło się 20 grudnia br. Do wspólnego stołu wigilijnego zaproszonych zostało 130 osób potrzebujących, ...
Opłatek Maltański w Szczecinie
Published: 01-09-2019 Hits: 244
      16 grudnia br. w Szczecinie Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich w Poznaniu zaprosiła do udziału w wieczerzy wigilijnej 150 osób niepełnosprawnych intelektualnie, starszych, samotnych oraz ich opiekunów. Wieczerzy wigilijnej towarzyszyło ...
Spotkanie opłatkowe Seniorów
Published: 01-04-2019 Hits: 413
8 grudnia br. przy uroczystym wigilijnym stole  zasiedli Seniorzy. Jedni od kilku miesięcy, inni od kilku lat biorą udział w spotkaniach i zajęciach organizowanych przez Maltański Ośrodek Geriatryczno-Gerontologiczny. Było nam bardzo miło, ponieważ przy okazji tego spotkania dołączyły do nas ...
Wigilie dla dzieci
Published: 01-03-2019 Hits: 213
12 grudnia br. Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska” wspólnie ze Zgromadzeniem Sióstr Urszulanek SJK zorganizowała już po raz dziewiąty kolację wigilijną dla 60. dzieci z ubogich i dysfunkcyjnych rodzin Poznania. Po wspólnej modlitwie i ...
Spotkanie opłatkowe przy ul. Świętojańskiej w Poznaniu
Published: 12-29-2018 Hits: 338
Tegoroczne spotkanie opłatkowe z udziałem uczestników naszych warsztatów, ich opiekunów oraz pracowników Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska” już we wspomnieniach… Jak co roku dzielenie się opłatkiem, wspólne ...
Spotkanie Wigilijne WTZ na Ławicy
Published: 12-29-2018 Hits: 341
W piątkowe popołudnie, mimo spowodowanej remontem zmiany miejsca i pierwszych (choć niewielkich) opadów śniegu, spotkaliśmy się w licznym gronie na tegorocznej Wigilii WTZ. W tym roku pierwszy raz zagościliśmy na Świętojańskiej, w progach naszej drugiej siedziby na „ławicowym” ...
Talenty w Puszczykowie
Published: 12-29-2018 Hits: 321
Pierwsza połowa grudnia to czas, kiedy społeczność Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie zaprasza swoich przyjaciół na dorocznie organizowany „Wieczór z Aniołami”. Wydarzenie to każdego roku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a talenty aktorskie i wokalne ...
X Maltański Koncert Charytatywny
Published: 10-24-2018 Hits: 656
  X Maltański Koncert Charytatywny zorganizowany przez Związek Polskich Kawalerów Maltańskich oraz Filharmonię Poznańską odbył się 19 października br. w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu. Dochód z Koncertu przeznaczony został na maltańskie projekty medyczne. Koncert ...
Zapraszamy na X Maltański Koncert Charytatywny
Published: 09-22-2018 Hits: 709
X MALTAŃSKI KONCERT CHARYTATYWNY   Filharmonia Poznańska oraz Związek Polskich Kawalerów Maltańskich zapraszają na  X Maltański Koncert Charytatywny,  który odbędzie się w dniu 19 października 2018 roku o godz. 19:00 w Auli Uniwersyteckiej w ...
Szukamy talentów - 2018
Published: 04-06-2018 Hits: 645
SZUKAMY TALENTÓW Szukamy talentów Z myślą o potencjale artystycznym, jaki mają w sobie osoby z niepełnosprawnościami powstał projekt organizacji Powiatowego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych – mieszkańców Powiatu ...