X Maltański Koncert Charytatywny
odbył się 19.X.2018r.
Projekt Edukacyjny
Poznajemy Poznań
Dom Pomocy Maltańskiej
Puszczykowo
Maltańskie Gabinety Specjalistyczne
Poznań - Komandoria
Warsztaty Terapii Zajęciowej
Poznań - Komandoria
Maltański Ośrodek Geriatryczno – Gerontologiczny
Poznań - Komandoria
Świetlica Opiekuńczo-Wychowawcza |dq|Oratorium Maltańskie|dq|
Poznań - Komadoria
Warsztaty Terapii Zajęciowej
Poznań - Ławica


Maltański Koncert Charytatywny zorganizowany już po raz dziewiąty przez Związek Polskich Kawalerów Maltańskich odbył się 1 grudnia 2017 r. w Filharmonii Poznańskiej.
 
Patronat nad Koncertem objęli:
JE Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański,
JE Vincenzo Manno, Ambasador Zakonu Maltańskiego w Polsce,
Pan Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego,
Pan Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania,
JM prof. dr hab. Andrzej Lesicki, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
JM prof. dr hab. Andrzej Tykarski, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
 
Zaproszeni goście wysłuchali utworów: Richard Wagner - Wstęp do opery Śpiewacy norymberscy WWV 96, Johannes Brahms - Koncert podwójny na skrzypce i wiolonczelę a-moll op. 102, Robert Schumann - IV Symfonia d-moll op. 120. Wystąpili: Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce, Bartosz Koziak – wiolonczela, Marek Pijarowski – dyrygent, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Ryszard Daniel Golianek - wprowadzenie słowne do koncertu.
Podczas Koncertu nagrodą Feniksa Maltańskiego uhonorowany został Pan Leopold „Poldek” Twardowski „za wielbienie Boga pieśnią wobec wszystkich, wszędzie i na wszystkie sposoby”.
Dochód z tego koncertu przeznaczony został na pomoc uchodźcom z Syrii przebywającym w Libanie.
 
 
 

W roku 2015 w Mieścisku, położonym w powiecie wągrowieckim odbył się po raz pierwszy Opłatek Maltański zorganizowany przez Fundację Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska” w Poznaniu. Mieliśmy nadzieję, że będziemy mogli tam wrócić. I tak się stało – 17 grudnia 2016r. w Zajeździe Bratanki odbyło się drugie spotkanie wigilijne dedykowane w sposób szczególny osobom ubogim, jak i samotnym. Na spotkaniu obecni byli m. in. Proboszcz Parafii p.w. św. Michała Archanioła ks. kan. Andrzej Panasiuk, Dyrektor Fundacji PKM w Poznaniu pan Andrzej Baehr, przedstawiciele Caritas oraz Wolontariusze. Wieczerzy wigilijnej towarzyszył śpiew Scholi Katerdalnej, miła atmosfera oraz radość ze wspólnie spęczonego wieczoru. Dzięki hojności darczyńców uczestnicy spotkania obdarowani zostali paczkami żywnościowymi. Szczególne podziękowania składamy współorganizatorom, firmie EuRoPol GAZ S. A., Jeronimo Martins Polska S. A. oraz wszystkim innym wspaniałym darczyńcom.

Tegoroczne spotkanie opłatkowe z udziałem uczestników naszych warsztatów, ich opiekunów i pracowników Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska" za nami. Na uroczystości wigilijnej przy ulicy Świętojańskiej w Poznaniu w tym roku swoją obecnością zaszczycili nas między innymi dyrektor Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich - Andrzej Baehr, wicedyrektor FPKM - Stanisław Górski, członkowie zarządu: Paweł Koczewski i Rafał Ferchmindt, dr Maciej Koszutski, kierownik warsztatów terapii zajęciowej - Anna Hojda-Nowak, proboszcz parafii pod wezwaniem Św. Jana Jerozolimskiego za Murami - ks. Paweł Deskur, dyrektor MOPR - Włodzimierz Kałek, opiekunowie i  podopieczni warsztatów oraz ich rodzice. Spotkanie wigilijne rozpoczęło przedstawienie z udziałem naszych podopiecznych zatytułowane "Betlejem wczoraj i dziś". W trakcie uroczystości można było zakupić ręcznie wykonane prace przez uczestników naszych warsztatów i wziąć udział w głosowaniu na własnoręczną najpiękniejszą kartkę świąteczną. Konkurs wygrał Andrzej Trawiński, którego praca zdobyła największą ilość punktów. Nie obyło się także bez śpiewania kolęd i rozdawania paczek świątecznych dla naszych podopiecznych. Nastrój tego wieczora udzielił się wszystkim zebranym i przybliżył nas nieco do tego wyjątkowego okresu w roku, jakim są Święta Bożego Narodzenia.

 

 
 
„Spotkanie przy choince”
Spotkanie Opłatkowe w Warsztatach Terapii Zajęciowej
Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska”
przy ulicy Miastkowskiej w Poznaniu
 
Przedświąteczny czas często kojarzony jest z zakupami, pośpiechem i korkami. Nie chcąc zatracić prawdziwej istoty Świąt Bożego Narodzenia, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska”, ich rodzice, opiekunowie a także bliscy przyjaciele i zaproszeni goście spotkali się na 12 już spotkaniu opłatkowym. 
Piątkowe, grudniowe popołudnie rozpoczęło się inscenizacją pt. „Dziewczynka z zapałkami”, w której nasi uczestnicy mogli zaprezentować swe umiejętności aktorskie. Przedstawienie zostało obsypane gromkimi brawami. Urzekło ono nie tylko swoją wzruszającą formą ale przede wszystkim przesłaniem, które zachęcało nas do tego by każdego dnia być lepszym dla bliźnich, nie pozostając obojętnym na ludzkie nieszczęście.
Gości serdecznie przywitała kierownik warsztatów pani Anna Hojda-Nowak, która wyraziła ogromną radości z przeżywania wspólnie kolejnego spotkania opłatkowego.
Po oficjalnej części uczestnicy spotkania udali się na poczęstunek i wspólne kolędowanie. W czasie tym, można było zapoznać się z pracami podopiecznych oraz zagłosować w konkursie na najpiękniejszy „świąteczny lampion”. Nie zabrakło życzliwych rozmów, śpiewania kolęd, składania sobie życzeń, prezentów oraz ciepłej „rodzinnej” atmosfery.
Był to czas zatrzymania w tym zabieganym świecie, przemyśleń i świątecznego nastrojenia, które dało nam nadzieję i pokój na te nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jak co roku 8 grudnia w Sali Jana Pawła II kościoła pw. św. Józefa w Puszczykowie odbył się Wieczór  z Aniołami zorganizowany przez nasz Dom. Udekorowaliśmy salę pięknymi pracami artystów z różnych placówek. Aktorzy z Domu Pomocy Maltańskiej na przywitanie i wprowadzenie w odpowiedni nastrój świąteczny przedstawili piękny spektakl o Pięciu Aniołach pt. „Krople”. Ksiądz Proboszcz tutejszej parafii poświęcił opłatek, którym mogliśmy się podzielić i złożyć sobie życzenia świąteczne i noworoczne. W trakcie wieczoru można było podziwiać prace artystów, każda z nich była niepowtarzalna i pomysłowa. Tematami przestrzennych i płaskich prac plastycznych był: „Anioł”, „Świąteczna kula”, „Kubek Św. Mikołaja”, „Zimowa chata w górach”, „ Świąteczne malowanie” i „Ludowe obrzędy bożonarodzeniowe”. Wydany został również tomik poezji z nadesłanymi opowiadaniami pt. ”Jest taki dzień”. Znalazły się tam krótkie utwory literackie związane z tematyką św. Mikołaja i zbliżającymi się świętami. Każdy z twórców mógł wyrazić swoje przemyślenia i odczucia. Podczas spotkania odbyła się prezentacja umiejętności wokalnych i wspólny śpiew znanych kolęd. W trakcie Wieczoru było można zakupić: anioły, szkatułki, świeczniki, jak również stroiki z naszego straganu. Jak co roku na naszym spotkaniu nie mogło zabraknąć zespołu „Strefa Zero”. Na koniec zostały ogłoszone wyniki konkursów plastycznych, literackich oraz wokalnych, wręczenie upominków i dyplomów.

 

 

     W dniu 20 grudnia w Mieścisku, położonym w powiecie wągrowieckim odbył się po raz pierwszy Opłatek Maltański  dedykowany w sposób szczególny 80 osobom ubogim jak i samotnym. Olbrzymią pracę w zapraszaniu opłatkowych gości wykonała parafialna Caritas. Uroczystość odbyła się w Zajeździe BRATANKI, w obecności Wójta Gminy p.Andrzeja Banaszyńskiego  oraz Proboszcza Parafii p.w. św.Michała Archanioła ks.kan.Andrzeja Panasiuka.Obowiązki gospodarza pełnił Dyrektor Fundacji PKM w Poznaniu Andrzej Baehr. Bardzo obfitej w  smaczne  potrawy wieczerzy wigilijnej, towarzyszył śpiew połączonych sił Scholi Katedralnej oraz zespołu dziecięcego z Poznania. Barwna gra na kilku instrumentach oraz profesjonalne wykonanie pieśni adwentowych spotkały się z bardzo gorącym przyjęciem zgromadzonych gości. Nie zabrakło oczywiście śpiewanych wspólnie kolęd. Na koniec każdy z uczestników Opłatka Maltańskiego został obdarowany paczką żywnościową. Niezwykle miła atmosfera spotkania, radość jej uczestników prowadzą do jednoznacznej refleksji-za rok musimy tam wrócić.

SPOTKANIE OPŁATKOWE NA ŁAWICY W WARSZTATACH TERAPII ZAJĘCIOWEJ
FUNDACJI POLSKICH KAWALERÓW MALTAŃSKICH, PRZY ULICY MIASTKOWSKIEJ W POZNANIU
18 GRUDNIA 2015 ROKU
 
Okres przedświąteczny kojarzony jest z szybszym tempem życia, w którym górują świąteczne porządki i zakupy. Aby jednak nie zatracić prawdziwej istoty Świąt Bożego Narodzenia, 18 grudnia spotkaliśmy się na kolejnym spotkaniu opłatkowym, które odbyło się w Warsztatach Terapii Zajęciowej Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich, przy ulicy Miastkowskiej w Poznaniu. Swoją obecnością zaszczycili nas miedzy innymi wiceprezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich – dr Maciej Koszutski, dyrektor Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich - pan Andrzej Baehr, wicedyrektor FPKM - pan Stanisław Górski, członek zarządu – pan Jan Baehr, proboszcz parafii pw. Objawienia Pańskiego ks. Szymon Lisowski, przedstawiciel MOPR – wicedyrektor pani Anna Krakowska, kierownik sekcji ds. Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych – pani Małgorzata Trzebna, a także opiekunowie i podopieczni warsztatów oraz ich rodziny. Gości serdecznie przywitała kierownik warsztatów pani Anna Hojda-Nowak, która wyraziła ogromną radość z przeżywania wspólnie już 11 spotkania opłatkowego. Podczas uroczystości zaproszeni goście mogli zobaczyć film, który przedstawiał niemą wersję słynnej opowieści Karola Dickensa. W rolę głównych bohaterów „Opowieści Wigilijnej” wcielili się podopieczni warsztatów, dla których ogromną radością i przygodą była praca nad filmem. Ekranizacja ukazywała przemianę Ebenezera Scrooge’a, który ze skąpca i samotnika stał się radosnym i otwartym człowiekiem, dla którego nie jest obojętny los innych ludzi. Nowa forma jasełek przypadła wszystkim gościom do gustu, o czym może świadczyć fakt, że aktorzy zostali zasypani dużą ilością braw i pochwał. Po oficjalnej części wszyscy udali się na poczęstunek i wspólne kolędowanie. W czasie tym można było zapoznać się z pracami podopiecznych oraz zagłosować w konkursie na najlepszą „prezentową skarpetę”. Nie zabrakło rozmów, śpiewania kolęd, składania sobie życzeń, prezentów oraz ciepłej „rodzinnej” atmosfery. Kolejne spotkanie opłatkowe nie tylko zatrzymało nas w pośpiechu dzisiejszego świata, ale nastroiło nas świątecznie, dało nadzieję i pokój, którego tak często nam brakuje.  
 
Film pt: "Opowieść Wigilijna"
 
Spotkanie opłatkowe uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Maltańskim Centrum Pomocy „Komandoria” Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich przy ul. Świętojańskiej w Poznaniu - 11.12.2015
 
Kolejne spotkanie opłatkowe za nami:) Uroczystość miała miejsce w warsztatach terapii zajęciowej Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich przy ul. Świętojańskiej w Poznaniu. W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas między innymi dyrektor Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich - pan Andrzej Baehr, wicedyrektor FPKM - pan Stanisław Górski, członkowie zarządu: panowie Paweł Koczewski i Łukasz Ferchmin, kierownik warsztatów terapii zajęciowej – pani Anna Hojda-Nowak, proboszcz parafii pod wezwaniem Św. Jana Jerozolimskiego za Murami - ks. prałat Paweł Deskur, przedstawiciel MOPR - pani Halina Bernarczyk, opiekunowie i  podopieczni warsztatów oraz ich rodzice. Podczas uroczystości grupa naszych uczestników zagrała w przedstawieniu świątecznym zatytułowanym: "To jedno miejsce przy stole". Występ był tak wzruszający, że wszyscy długo po nim oklaskiwali naszych dzielnych aktorów. Tradycyjnie też dzieliliśmy się ze wszystkimi opłatkiem poświęconym przez księdza prałata Pawła Deskura i składaliśmy sobie serdeczne życzenia. Jak zawsze był piękny, świąteczny wystrój i dekoracje oraz pyszne jedzenie. W trakcie poczęstunku można było odwiedzić nasz kiermasz z pracami podopiecznych i zagłosować na najpiękniejszy łańcuch choinkowy. W trakcie spotkania znalazł się również czas na wspólne śpiewanie kolęd. Na końcu nadeszło długo oczekiwane rozdawanie prezentów naszym uczestnikom i wielka radość w ich oczach.
 
 
 
 
 
10 grudnia w Sali Jana Pawła II w Puszczykowie odbył się kolejny Wieczór z Aniołami. Uroczystość, którą przed Świętami Bożego Narodzenia organizują, (od kilkunastu lat) podopieczni Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska” w Poznaniu. 
Tegoroczny Opłatek w Puszczykowie wiązał się z jeszcze jednym ważnym wydarzeniem- Dom Pomocy Maltańskiej obchodził 15 lecie swojej działalności pod znakiem Krzyża Maltańskiego.
Wieczór z Aniołami tradycyjnie rozpoczął spektakl teatralny przygotowany przez podopiecznych Domu w Puszczykowie. Kolejna z przygód Anielskich braci  była swoistym zaproszeniem do wspólnego świętowania Narodzenia Pańskiego. 
Podzielenie się chlebem z  zaproszonymi gośćmi, przedstawicielami władz, konfratrami, darczyńcami oraz rodzinami naszych podopiecznych stało się najważniejszym punktem spotkania.
W trakcie uroczystości prezentowane były prace plastyczne nadesłane  w ramach konkursów: „ Pracownia Świętego Mikołaja”, „W krainie Królowej Śniegu”, „Mój Anioł Stróż”, „Świąteczny bieżnik”, „Sanie Świętego Mikołaja” oraz „Karnawałowa maska”. Ogółem zaproszenie do wspólnego tworzenia prac przyjęło 19 placówek zajmujących się terapią osób niepełnosprawnych. 
Podczas Spotkania w Puszczykowie nie mogło zabraknąć także wspólnego kolędowania. Pięciu niepełnosprawnych artystów, wyłonionych w ramach wcześniejszych eliminacji stanęło do Konkursu Kolędowego. Chwilę później już cała sala śpiewała. „Bóg się rodzi”, ”Wśród nocnej ciszy”, „Dzisiaj w Betlejem” rozbrzmiewało w Puszczykowie jeszcze długo…
Tegoroczny Wieczór z Aniołami odbył się dzięki organizacyjnemu i finansowemu wsparciu: Powiatu Poznańskiego, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska”, Zgromadzenia Ducha Świętego oraz Miasta Puszczykowa. 
M. Kaczmarek-Łuczka
     Z początkiem maja 2012r. z uczestnikami pracowni umiejętności społecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska” wybraliśmy się na wycieczkę plenerową do Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli. Celem wyjazdu i było poznanie ciekawego miejsca w mieście oraz zapoznanie się z eksponatami militarnymi z czasów II wojny światowej.
 
Podczas zwiedzania muzeum mieliśmy okazję obejrzeć interesujące przedmioty użytkowe żołnierzy i rozmaite modele pistoletów, karabinów używanych w walkach o Cytadelę. Okazało się, że w naszej malutkiej grupie są
osoby bardzo zainteresowane historią uzbrojenia. Adam, Jacek i Zuzia dopytywali się o przeznaczenie poszczególnych eksponatów Na zewnątrz, na placu muzeum podziwialiśmy różne modele czołgów używanych w walce z okupantem. Część uczestników z chęcią i entuzjazmem zrobiła sobie na ich tle pamiątkowe zdjęcie.
 
Później przeszliśmy do drugiej części wystawy, gdzie można było zobaczyć zabytkowe samoloty, helikoptery, armaty, samochody transportowe czy samochód polowy służący jako szpital do opatrywania chorych żołnierzy. Jednak największe wrażenie podczas zwiedzania ekspozycji zrobiło na uczestnikach wycieczki przedstawianie zasięgu samolotów, interesowało ich, jaką odległość można było nimi pokonać.
Wycieczka była bardzo udana, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Nie zapomnieliśmy również o chwili przyjemności dla ciała i poszliśmy do wyjątkowo uroczej restauracji z mnóstwem kwiatów, gdzie zjedliśmy pyszne desery. Niemało radości dostarczyła również piękna pogoda, którą przywitała nas Cytadela.
 
 
Instruktor warsztatów terapii zajęciowej
pracowni umiejętności społecznych
Waldemar Nawrot
W tym roku, jak w żadnym innym zaprosiliśmy na nasze przedświąteczne spotkanie aż 20 placówek zajmujących się terapią i rehabilitacją osób niepełnosprawnych.  Przygotowania do Wieczoru z Aniołami trwały kilka miesięcy. Pracy było naprawdę dużo…bo i konkursy trudne…zróżnicowane… Inicjatorem całego „przedświątecznego zamieszania” był tradycyjnie Dom Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie.
Tym razem nasi twórcy zaprezentowali swoje talenty aż w pięciu kategoriach plastycznych, jednej literackiej i …muzycznej. Ta ostatnia wywołała najwięcej emocji wśród artystów - wymagała nie tylko talentu wokalnego ale również pomysłowości w doborze i aranżacji pastorałki.
Osoby utalentowane plastycznie wykonywały wieńce adwentowe oraz prace w kategoriach: „Malowana kolęda”, „W bożonarodzeniowym klimacie”, „Pięciu Aniołów w niebie mieszkało”( prace nawiązywały tematycznie do scen z naszych, puszczykowskich przedstawień) oraz „Świąteczne czary- mary” (oczywiście tytuł konkursu „ z przymrużeniem oka” odnosił się do… choinkowych ozdób).
Osobom „biegle władającym piórem” zaproponowaliśmy konkurs: „Święta w zaciszu mojego domu" –
wszystkie teksty opublikowaliśmy w tomiku „Idą święta”.
 
Spotkanie w Sali im. Jana Pawła II w Puszczykowie rozpoczął minispektakl teatralny „Kolęda dla nieobecnych” –inscenizacja muzyczna na motywach utworu Zbigniewa Preisnera. Pięciu Aniołów, na co dzień uczestników zajęć Domu Pomocy Maltańskiej, tym razem zmierzyło się z trudnym problemem pustego miejsca przy wigilijnym stole…
Tuż po spektaklu – poświecenie opłatków i świąteczne życzenia. Kolejnym punktem były prezentacje wokalne  w ramach konkursowych zmagań… Wysłuchaliśmy dwunastu pięknych kolęd i pastorałek- tych całkiem dawnych i zupełnie nowych. Jurorzy mieli naprawdę trudne zadanie…(niestety trzeba było wyłonić zwycięzców.)
Finał tegorocznego Wieczoru z Aniołami – koncert kolęd w wykonaniu zespołu Strefa Zero… z zaskakującym „przebiegiem akcji.” Dynamicznie, świątecznie...razem… Jeszcze nigdy scena tej Sali nie pomieściła tylu wykonawców na raz- do wspólnego kolędowania przyłączyli się na koniec ( prawie) wszyscy goście.
Rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie indywidualnych  nagród i dyplomów- moment niecierpliwie wyczekiwany… Łez radości  na twarzach kilku zwycięzców nie dało się ukryć. Ażeby „ sprawiedliwości stało się zadość” każda placówka na zakończenie otrzymała podziękowania i upominki - za przedświąteczny wysiłek...
Tegoroczny Wieczór z Aniołami mógł się odbyć dzięki instytucjonalnemu i finansowemu wsparciu:
Powiatu Poznańskiego,  Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska” w Poznaniu, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Miasta Puszczykowo oraz Zgromadzenia Ducha Świętego.
 
Małgorzata Kaczmarek-Łuczka
 
Maltański Koncert Charytatywny
Gwiazda przed Gwiazdką
5 grudnia 2014 roku , w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu odbył się kolejny Maltański Koncert Charytatywny Gwiazda przed Gwiazdką, w 100. rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika.
Patronat honorowy nad uroczystością objęli: JE Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański; JE Vincenzo Manno, Ambasador Zakonu Maltańskiego w Polsce; Pan Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego; Pan Ryszard Grobelny , Prezydent Miasta Poznania; JM prof. dr hab. Bronisław Marciniak, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz JM prof. dr hab. Jacek Wysocki, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Podczas Koncertu został wręczony Feniks Maltański - nagroda przyznawana corocznie przez Kapitułę
osobom kultury i sztuki "za wypełnianie przestrzeni publicznej  znaczącymi wydarzeniami artystycznymi, niosącymi przesłanie wartości chrześcijańskich”.
Laureatem tegorocznego Feniksa Maltańskiego został Pan Adam Bujak- wybitny polski artysta fotografik. Laureat wielu prestiżowych nagród, „wierny towarzysz”, przyjaciel, dokumentalista życia i posługi kapłańskiej Świętego Jana Pawła II.
Całkowity  dochód z  Koncertu zostanie przekazany na wsparcie Maltańskiego Centrum Pomocy „Komandoria” w Poznaniu.
 
Małgorzata Kaczmarek - Łuczka
 
 
     W dniu 6 grudnia 2013 roku w Poznaniu już po raz piąty odbył się „Maltański Koncert Charytatywny” zorganizowany przez Filharmonię Poznańską oraz Związek Polskich Kawalerów Maltańskich.
Dochód z tego Koncertu przekazany zostanie na wyposażenie nowego obiektu Centrum Pomocy Maltańskiej „Komandoria” w Poznaniu. Obiekt ten został już formalnie oddany do użytku, 24 czerwca odbyło się jego uroczyste otwarcie z udziałem JE Ks. Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Wiceprezydenta Miasta Poznania Pana Tomasza Kayzera, Wicewojewody Poznańskiego Pana Przemysława Paci oraz Ambasadora Zakonu Maltańskiego w Polsce Pana Vinzenzo Manno. Rozpoczęli już w nim działalność lekarze – wolontariusze kontynuujący dzieło Specjalistycznej Przychodni Onkologicznej „Pomoc Maltańska” w Poznaniu, która przez ostatnie 20 lat przyjęła ponad 87 tysięcy pacjentów. W budynku działają też warsztaty terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych oraz Maltańska Służba Medyczna. Obecny rok jest rokiem wyjątkowym – obchodzimy 900-lecie Zakonu Maltańskiego, 20-lecie wspomnianej Przychodni oraz zorganizowaliśmy V Maltański Koncert Charytatywny w Poznaniu.
Z przyjemnością informujemy, że patronat nad Koncertem objęli:
JE Albrecht Freiherr v. Boeselager, Wielki Szpitalnik Zakonu Maltańskiego
JE Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański,
JE Vincenzo Manno, Ambasador Zakonu Maltańskiego w Polsce,
Pan Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego,
Pan Ryszard Grobelny, Prezydent Miasta Poznania
JM prof. dr hab. Bronisław Marciniak, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
oraz JM prof. dr hab. Jacek Wysocki, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
 
ZWIĄZEK POLSKICH KAWALERÓW MALTAŃSKICH
V MALTAŃSKI KONCERT CHARYTATYWNY
 
6.grudnia 2013 roku
Aula Uniwersytecka
Saleem Abboud ASHKAR - fortepian
Łukasz Borowicz - dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
 
Johannes Brahms 
Koncert fortepianowy nr 1 op. 15 d-moll
Bedřich Smetana 
Moja ojczyzna (fragmenty): Wyszehrad, Wełtawa, Šárka
 
 
Związek Polskich Kawalerów Maltańskich pragnie złożyć podziękowania za wsparcie
V Maltańskiego Koncertu Charytatywnego Sponsorom Strategicznym:
Bank Zachodni WBK
PGNiG S. A.
UTAL Sp. z o.o.
Fabryka Mebli Biurowych MARO Sp. z o. o.
WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr Sp. k.
Top Farms Sp. z o. o.
 
Sponsorom:
Onninen Sp. z o. o.
Dino Polska S. A.
Drukarnia i Księgarnia Św. Wojciecha Sp. z o. o.
Hörmann Polska Sp. z o. o.
 
 
 
Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o. o. – www.psgaz.pl Polska Spółka Gazownictwa
 
 
 
Dalkia ZEC Poznań S. A.
ENEA Operator Sp. z o. o.
Elbudprojekt Sp. z o. o.
Mielżyński Wines Spirits Specialities
ALMA S. A.
Deloitte Sp. z o. o.
 
oraz wszystkim pozostałym Darczyńcom.
 
Szukamy Talentów - 2019
Published: 04-02-2019 Hits: 132
Z myślą o potencjale artystycznym, jaki mają w sobie osoby z niepełnosprawnościami powstał projekt organizacji Powiatowego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych – mieszkańców Powiatu Poznańskiego pn. „Zlot Talentów”. W tym roku ...
Opłatek Maltański w Grajewie
Published: 01-09-2019 Hits: 288
    W tym roku Opłatek Maltański zorganizowany przez Fundację Polskich Kawalerów Maltańskich w Poznaniu po raz pierwszy zagościł w Grajewie. Spotkanie odbyło się 20 grudnia br. Do wspólnego stołu wigilijnego zaproszonych zostało 130 osób potrzebujących, ...
Opłatek Maltański w Szczecinie
Published: 01-09-2019 Hits: 245
      16 grudnia br. w Szczecinie Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich w Poznaniu zaprosiła do udziału w wieczerzy wigilijnej 150 osób niepełnosprawnych intelektualnie, starszych, samotnych oraz ich opiekunów. Wieczerzy wigilijnej towarzyszyło ...
Spotkanie opłatkowe Seniorów
Published: 01-04-2019 Hits: 414
8 grudnia br. przy uroczystym wigilijnym stole  zasiedli Seniorzy. Jedni od kilku miesięcy, inni od kilku lat biorą udział w spotkaniach i zajęciach organizowanych przez Maltański Ośrodek Geriatryczno-Gerontologiczny. Było nam bardzo miło, ponieważ przy okazji tego spotkania dołączyły do nas ...
Wigilie dla dzieci
Published: 01-03-2019 Hits: 214
12 grudnia br. Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska” wspólnie ze Zgromadzeniem Sióstr Urszulanek SJK zorganizowała już po raz dziewiąty kolację wigilijną dla 60. dzieci z ubogich i dysfunkcyjnych rodzin Poznania. Po wspólnej modlitwie i ...
Spotkanie opłatkowe przy ul. Świętojańskiej w Poznaniu
Published: 12-29-2018 Hits: 338
Tegoroczne spotkanie opłatkowe z udziałem uczestników naszych warsztatów, ich opiekunów oraz pracowników Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska” już we wspomnieniach… Jak co roku dzielenie się opłatkiem, wspólne ...
Spotkanie Wigilijne WTZ na Ławicy
Published: 12-29-2018 Hits: 341
W piątkowe popołudnie, mimo spowodowanej remontem zmiany miejsca i pierwszych (choć niewielkich) opadów śniegu, spotkaliśmy się w licznym gronie na tegorocznej Wigilii WTZ. W tym roku pierwszy raz zagościliśmy na Świętojańskiej, w progach naszej drugiej siedziby na „ławicowym” ...
Talenty w Puszczykowie
Published: 12-29-2018 Hits: 322
Pierwsza połowa grudnia to czas, kiedy społeczność Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie zaprasza swoich przyjaciół na dorocznie organizowany „Wieczór z Aniołami”. Wydarzenie to każdego roku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a talenty aktorskie i wokalne ...
X Maltański Koncert Charytatywny
Published: 10-24-2018 Hits: 657
  X Maltański Koncert Charytatywny zorganizowany przez Związek Polskich Kawalerów Maltańskich oraz Filharmonię Poznańską odbył się 19 października br. w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu. Dochód z Koncertu przeznaczony został na maltańskie projekty medyczne. Koncert ...
Zapraszamy na X Maltański Koncert Charytatywny
Published: 09-22-2018 Hits: 710
X MALTAŃSKI KONCERT CHARYTATYWNY   Filharmonia Poznańska oraz Związek Polskich Kawalerów Maltańskich zapraszają na  X Maltański Koncert Charytatywny,  który odbędzie się w dniu 19 października 2018 roku o godz. 19:00 w Auli Uniwersyteckiej w ...
Szukamy talentów - 2018
Published: 04-06-2018 Hits: 645
SZUKAMY TALENTÓW Szukamy talentów Z myślą o potencjale artystycznym, jaki mają w sobie osoby z niepełnosprawnościami powstał projekt organizacji Powiatowego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych – mieszkańców Powiatu ...