Maltański Ośrodek Geriatryczno – Gerontologiczny – Muzeum Archeologiczne

21/02/2023

Postanowiliśmy przybliżyć Seniorom tematykę starożytnego Egiptu i Sudanu. Stąd nasza wyprawa do Muzeum Archeologicznego. 21 lutego odwiedziliśmy wystawę zatytułowaną „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie”. Mieliśmy możliwość podziwiania stu zabytków ze wszystkich epok staroegipskiej historii. Prezentowane zabytki obejmują duży zakres czasowy, ale też pochodzą z wielu miejsc starożytnego Egiptu. Pozwala to na szerokie poznanie tematu.
Na obejrzaną jako drugą, również bardzo ciekawą wystawę pt.: „Archeologia Sudanu”, składają się między innymi zabytki pochodzące z własnych badań prowadzonych przez Muzeum.
Wydaje się, że wrażenia z wycieczki najwłaściwiej odda relacja samych beneficjentów. Oto wypowiedź dwojga z nich :
„Kolejna wyprawa seniorów z Maltańskiego Ośrodka Geriatryczno – Gerontologicznego za nami (…). Pani przewodnik przywitała nas na muzealnym dziedzińcu przy granitowym obelisku Ramzesa II. Dowiedzieliśmy się, że jest to jedyny faraoński obelisk w Polsce i jeden z niewielu w Europie. Imponujące są jego wymiary ok. 300 cm wysokości, waga ok. 2 ton. Zwieńczony zaostrzonym symbolem solarnym, ma przyciągać życiodajny promień słońca. Dalej pani przewodnik wprowadziła nas w starożytny Egipt. Poznaliśmy codzienne życie, obyczaje pogrzebowe, a przede wszystkim postacie dostojników i faraonów. Na koniec przeszliśmy przez wystawę obiektów archeologicznych odkrytych na terenie Sudanu.
Bardzo ciekawa kolejna wycieczka, sporo ciekawych wiadomości ze starożytnego Egiptu”.

Ewa i Eugeniusz Antkowiakowie – autorzy zdjęć i relacji
Beneficjenci Maltańskiego Ośrodka Geriatryczno – Gerontologicznego