Order of Malta

Nagroda Feniksa Maltańskiego

Idea statuetki Feniksa została wymyślona przez artystę plastyka, który był pacjentem Hospicjum Bł. Gerarda w Olsztynie prowadzonego przez Fundację. Autorką modelu rzeźbiarskiego statuetki Feniksa jest rzeźbiarka Alina Nowak z Poznania.

Jako pierwszy nagrodę w roku 2005 otrzymał – za ukazanie szczególnych wartości moralnych w filmie „Oskar” – Marek Piwowski. Film powstał według książki „Oskar i pani Róża” Erica-Emmanuela Schmitta. Opowiada o dwunastu ostatnich dniach życia chłopca o imieniu Oskar. „Ta nagroda jest o tyle ważna, że wskazuje na zupełnie inny model bohatera do naśladowania, niż próbuje nam lansować nasza subkultura. Bałem się, że ten bohater i ta opowieść o Bogu nie przyciągnie telewidzów. Tymczasem okazuje się, że oglądało go dwa razy więcej ludzi niż mecz ligi angielskiej na drugim programie. Ten film pokazał, że „można oglądalność połączyć z wartościami i misją” – powiedział Piwowski.

Nagroda Feniksa Maltańskiego

W roku 2006 za przekazywanie wartości chrześcijańskich w działalności artystycznej Feniksa otrzymała piosenkarka Eleni. Rok później Nagrodą Feniksa „za wkład w rozwój chrześcijańskiej myśli filozoficznej i politycznej,a także czynną pomoc chorym i potrzebującym” uhonorowany został filozof Dariusz Karłowicz – zajmujący się fenomenologią śmierci, założyciel Fundacji Świętego Mikołaja.

W 2008 roku laureatem został kompozytor Wojciech Kilar. „To, że komponuje on dzieła związane z tematyką religijną jest powszechnie znane. Dokumentuje też swoją postawę w różnego rodzaju wypowiedziach” (M. Koszutski).
W kolejnych latach Nagrody Feniksa zostały wręczone podczas Maltańskiego Koncertu Charytatywnego :

  • w roku 2009 nagrodę otrzymał Robert Friedrich („Litza”) znany z gry w grupach „Acid Drinkers”, „Arka Noego”, „2Tm2,3”, ”Kazik na Żywo”, „Luxtorpeda”, uznawany jest za czołową postać chrześcijańskiego rocka w Polsce
  • w roku 2010 laureatem został Marcin Pospieszalski. Nagrodę otrzymał „za wypełnianie przestrzeni znaczącymi wydarzeniami muzycznymi, niosącymi przesłanie wartości chrześcijańskich”.
  • w roku 2011 reżyserowi filmowemu, pani Wandzie Różyckiej-Zborowskiej za wzbogacanie kultury dorobkiem filmowym, pełnym prawdy i innych wartości chrześcijańskich,
  • w roku 2012 uhonorowany został pan Robert Sobociński – za osiągnięcia artystyczne w dziedzinie rzeźby sakralne,
  • w roku 2013 nagrodę otrzymał pan Jacek Kowalski – historyk sztuki, bard, pieśniarz i poeta – za krzewienie kultury chrześcijańskiej muzyką i słowem
  • w roku 2014 nagrodę otrzymał pan Adam Bujak – wybitny artysta fotografik, „wierny towarzysz”, przyjaciel, dokumentalista życia i posługi kapłańskiej Świętego Jana Pawła II – krzewienie wartości chrześcijańskich
  • w roku 2015 nagrodą Feniksa została uhonorowana pani Małgorzata Musierowicz – za uniwersalny przekaz Jej powieści będący wsparciem w chrześcijańskim wychowaniu dzieci.
  • w roku 2016 nagrodą Feniksa Maltańskiego uhonorowany został zespół Siewcy Lednicy „Za ewangeliczny zasiew wyrażany muzyką, śpiewem i tańcem”
  • w roku 2017 nagroda Feniksa Maltańskiego została wręczona Panu Leopoldowi „Poldkowi” Twardowskiemu „za wielbienie Boga pieśnią wobec wszystkich, wszędzie i na wszystkie sposoby”.
  • w roku 2018 podczas X Maltańskiego Koncertu Charytatywnego, który odbył się 19 października 2018 r., nagrodą Feniksa Maltańskiego uhonorowany został Tomasz Budzyński: „za bezkompromisowość i autentyzm w głoszeniu wartości ewangelicznych w szerokiej działalności artystycznej”.
  • podczas Maltańskiego Koncertu Charytatywnego w roku 2019 nagrodą Feniksa Maltańskiego uhonorowany został Michał Lorenz „za krzewienie owocnego dialogu pomiędzy sztuką i wiarą”
  • Podczas Koncertu w 2022 roku nagrodą Feniksa Maltańskiego uhonorowany został Doktor Paweł Grabowski, założyciel hospicjum na Podlasiu. Laudację wygłosiła Pani Alicja Majewska, podkreślając konsekwencję Laureata w zmienianiu rzeczywistości na lepszą.

  • W 2023 roku podczas XIV Maltańskiego Koncertu Charytatywnego Nagrodą Feniksa Maltańskiego uhonorowane zostały Siostry Urszulanki SJK za wzór Chrystusowej miłości wobec opuszczonych i potrzebujących. Laudację wygłosił o. Roman Bielecki, Redaktor Naczelny miesięcznika „W drodze”.

Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska"

ul. Świętojańska 1, 61-113 Poznań