Piknik na Końskiej Polanie

29/05/2017

W piątkowe przedpołudnie 26 maja na terenie Fundacji Stworzenia Pana Smolenia w Baranówku koło Mosiny odbył się, organizowany tradycyjnie przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Mosinie, Piknik na Końskiej Polanie. Przygotowali i przeprowadzili go nauczyciele SOSW we współpracy z gospodynią terenu p. Joanną Kubisą. To już IX edycja tej plenerowej imprezy. Po raz kolejny odpowiedzialność za przygotowania wzięła na swoje barki społeczność internatu. Tak na rozgrzewkę usłyszeliśmy 3 utwory w wykonaniu uczennicy SOSW Wiktorię Schlachcikowską, której towarzyszyli panowie: Łukasz Jankowiak i Jacek Krobski. To właśnie pod ich kierunkiem przygotowywała się do występu. Pogoda dopisała, a wielu zaproszonych gości zaszczyciło nas swoją obecnością. Wśród nich byli m.in. przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Poznaniu: Pani Elżbieta Tonder – Pełnomocnik Starosty ds. Osób Niepełnosprawnych, Pan Piotra Pietryga – Wicedyrektor  Wydziału Edukacji, Pan Tadeusz Pasek – Inspektor Wydziału Edukacji, Pan Krzysztof Milczarek – przedstawiciel Rotary Club w Puszczykowie oraz Pan Marcin Bajerowicz- redaktor naczelny miesięcznika „Filantrop naszych czasów”, a także przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji, Rady Rodziców i zaprzyjaźnionych z Ośrodkiem placówek. Myśl przewodnia tegorocznego pikniku to: „zaakcentuj wiosnę nakryciem głowy”. Program imprezy był bardzo bogaty, obfitował w wiele atrakcji, spośród których na uwagę zasługują :

• Pokaz jazdy konnej zaprezentowany przez uczniów naszego Ośrodka – krótki występ zaprezentowało dwóch najmłodszych uczniów, którzy dopiero od wiosny zaczęli jeździć do stadniny i wsiadać na konie. Wspierało ich dwóch „weteranów”, którzy teraz opiekują się młodszymi kolegami i wprowadzają ich w tajniki pracy przy koniach
  • Pokaz ujeżdżania wykonany przez panią Zofię Czwojdrak
  • KADRYL konny – taniec, który wykonało sześć pań na koniach, trenujących pod kierunkiem Pana Romana Kusza
  • Przejazd bryczką oraz jazda na osiołkach
  • Nadmuchiwany zamek dla dzieci
  • Stoiska: rękodzielnicze, harcerskie, techniczne – „ozdabianie kapeluszy”
  • Gry i zabawy sportowe

Podczas trwania imprezy można było również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z przygotowanymi wcześniej bajkowymi postaciami – „Panią i Panem Wiosną”. Po tak intensywnej zabawie, nie mogło zabraknąć nieodłącznego elementu każdego pikniku – ogniska, na którym smażono kiełbaski. Była pajda chleba ze smalcem i ogórkiem małosolnym,  a na deser każdy mógł zjeść słodką drożdżówkę, rogaliki i ciasto.

Na zakończenie pikniku dokonano rozstrzygnięcia dwóch konkursów. Pierwszy to konkurs fotograficzny „Majowa polana” – na który wpłynęło ponad sto zdjęć wykonanych przez uczniów i pracowników Ośrodka oraz uczestników Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie. Efekty pracy fotografików można było podziwiać na przygotowanych planszach. „Wiosenne nakrycie głowy” – to drugi konkurs. Jego efektem były fantastyczne kapelusze, z wyraźnie zaznaczonymi letnimi akcentami, przygotowane specjalnie na ten dzień. Laureatom (którzy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe) raz jeszcze GRATULUJEMY! A w imieniu organizatorów  serdecznie DZIĘKUJEMY wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej przebiegu piknikowego spotkania.