Piknik na Końskiej Polanie

26/05/2018

24 maja na terenie Fundacji Stworzenia Pana Smolenia w Baranówku odbył się, organizowany tradycyjnie z okazji Dnia Dziecka przez Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Mosinie, którego organem prowadzącym jest powiat poznański, Piknik na Końskiej Polanie. Przygotowali i przeprowadzili go nauczyciele SOSW we współpracy z gospodarzem terenu Joanną Kubisą. Była to już X edycja tej plenerowej imprezy. Po raz kolejny odpowiedzialność za przygotowania wzięła na swoje barki społeczność internatu. Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się m.in. przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Poznaniu: wicestarosta Tomasz Łubiński, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu Zygmunt Jeżewski, a także skarbnik Powiatu w Poznaniu Renata Ciurlik.

Motto tegorocznego pikniku to: „piknik w kratkę” oraz „mieszkańcy polany”. Program imprezy obfitował w wiele atrakcji, spośród których na uwagę zasługują: „Taniec ukraiński” przygotowany przez uczniów Ośrodka, pokaz kaskaderki konnej zaprezentowany przez Pawła Apolinarskiego, jazda na kucykach i osiołkach, dmuchany plac zabaw dla dzieci „dżungla”, stoiska: rękodzielnicze, artystyczne, sportowo–rekreacyjne, gry i zabawy zręcznościowe.
Miłym akcentem Pikniku był występ zespołu muzycznego Aris, który tworzą rodzice jednego z wychowanków internatu. Zabawie towarzyszył nieodłączny element każdego pikniku – ognisko, na którym smażono kiełbaski. Była też pajda chleba ze smalcem i ogórkiem małosolnym, a na deser każdy mógł zjeść drożdżówkę, rogaliki i ciasto.

Na zakończenie X Pikniku na Końskiej Polanie dokonano rozstrzygnięcia konkursu pn. „Mieszkańcy polany”. Konkurs zrealizowano w dwóch kategoriach: fotograficznej i plastycznej. Łącznie wpłynęło około 70 prac fotograficznych i plastycznych autorstwa uczniów oraz pracowników SOSW, a także uczestników Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie. Efekty pracy autorów zdjęć oraz prac plastycznych w ciekawy sposób wyeksponowano na przygotowanych planszach. Dyrektor Ośrodka Bożena Mazur wręczyła laureatom konkursów dyplomy i nagrody rzeczowe. Był to dla uczniów Ośrodka w Mosinie kolejny udany i pełen niezapomnianych wrażeń Dzień Dziecka.