Order of Malta

Pracownie

Pracownia gospodarstwa domowego

Pracownia Gospodarstwa Domowego z założenia jest miejscem, w którym uczestnik nabywa lub doskonali swoje umiejętności z zakresu czynności stricte gospodarczych w tym kulinarnych.

W warsztatowej codzienności podopieczny rozwija umiejętności bezpiecznego posługiwania się sprzętem AGD (pralka, zmywarka, piekarnik, mikrofalówka, robot kuchenny, żelazko, itd.), przygotowuje proste potrawy, wypieki na święta, przetwory z wykorzystaniem owoców i warzyw sezonowych. Wspólnie organizujemy okolicznościowe imprezy i świętujemy urodziny oraz imieniny naszych wychowanków, tworząc silne więzi i poczucie przynależności do grupy. Podopieczni uwrażliwiani są na potrzeby innych, angażowani w pomoc mniej sprawnym kolegom i koleżankom. 

pracownie_wtz.art
pracownie_wtz.1art

Ważnym elementem jest też nauka staranności i systematyczności w czynnościach porządkowych przez utrzymanie czystości w pracowni i na terenie warsztatów. Samodzielnie nakrywają do stołu, dopasowując wystrój do zaistniałych okoliczności, rozwijają w ten sposób zmysł smaku i estetyki.

Istotą naszej codziennej pracy jest także nauka systematyczności i dokładności w zakresie przestrzegania czystości oraz dbałość o porządek w miejscu pracy. Do naszych obowiązków należy planowanie i dokonywanie zakupów czyli zaopatrywanie warsztatów w potrzebne artykuły spożywcze i detergenty. Pracownia Gospodarstwa Domowego realizuje zadania, które pomagają naszym podopiecznym w osiągnięciu większej samodzielności w życiu codziennym.

Pracownia plastyczna

pracownie_wtz3.art
pracownie_wtz2.art

Pracownia plastyczna realizuje zadania terapeutyczne poprzez kontakt ze sztuką oraz wykonywanie prac plastycznych różnorodnymi technikami.

W pracowni plastycznej uczestnicy poznają różne formy wyrazu artystycznego. Na zajęciach plastycznych posługują się typowymi materiałami takimi jak: farby akwarelowe, farby akrylowe, farby plakatowe, farby przeznaczone do szkła oraz ceramiki, pastele, kredki, plastelina, modelina, kolorowy papier a także materiałami naturalnymi typu szyszki, suszone kwiaty itp. W pracowni uczestnicy rozwijają wyobraźnię i aktywność twórczą, kształtują cierpliwość, wytrwałość i poczucie odpowiedzialności za wykonaną pracę oraz umiejętność pracy w zespole.

 Zajęcia w pracowni plastycznej mają na celu podtrzymywanie i rozwijanie sprawności manualnych oraz ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowej. Pracownia plastyczna ma zainteresować uczestnika zagadnieniami z zakresu sztuki oraz poszerzyć jego wiedzę w tej dziedzinie. Uczestnicy biorą udział w konkursach plastycznych dla osób niepełnosprawnych, sami przygotowują prace, które często zdobią pomieszczenia WTZ, są wystawiane na kiermaszach twórczości osób niepełnosprawnych, a niekiedy stają się miłym upominkiem.

Pracownia rękodzieła artystycznego

W pracowni tej zakres pracy obejmuje: naukę rękodzieła artystycznego, wprowadzanie elementów krawiectwa, a także szeroko pojęte zajęcia plastyczne. Celem terapii jest przede wszystkim wyrabianie w uczestnikach sprawności manualnej, rozwijanie konkretnych zamiłowań uczestników i ich zdolności. Rozwijanie umiejętności twórczego wykonywania prac plastycznych, odchodzenie od schematów. Wykorzystywane są różne techniki pracy i materiały, uczestnicy ozdabiają przedmioty metodą decoupage, wykorzystują metodę filcowania na sucho, malują farbami akrylowymi biskwitowe anioły świeczniki, szyją maskotki, torby, wyrabiają świece. W ramach pracowni tworzone są również drewniane szkatułki, tace, ozdobne ramki, lustra. 

pracownie_wtz4.art
pracownie_wtz5.art

Do naszych prac wykorzystujemy takie materiały jak: farby akrylowe, farby do malowania na tkaninach, pisaki do malowania na tkaninach, sznurki, włóczki, koronki, koraliki, różne tkaniny, nici do wyszywania. Uczestnicy poznają i uczą się posługiwać narzędziami i prostymi urządzeniami utrwalając ich zastosowanie. Wykonywane prace znacznie uwrażliwiają uczestników WTZ na estetykę i piękno, poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową oraz uczą precyzji, skupienia i dokładności. Prace dobierane są do chęci i możliwości uczestnika tak aby oprócz wyrabiania sprawności manualnej pobudzać wyobraźnię twórczą, od dobierania kolorów, aż do realizacji własnych pomysłów z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa.

Pracownia umiejętności społecznych

pracownie_wtz6.art
pracownie_wtz7.art

Pracownia umiejętności społecznych kształci umiejętność prawidłowego funkcjonowania w grupie oraz szeroko pojętą naukę logicznego myślenia. Dbamy o punktualne przychodzenie na zajęcia, umiejętność kulturalnego zachowania się w grupie i poza nią.

Ponadto w pracowni kształtujemy tworzenie prawidłowych relacji rówieśniczych wśród uczestników, rozpoznawanie swoich emocji, radzenie sobie z nowymi sytuacjami społecznymi, kształtowanie umiejętności percepcji. Uczestnicy zajęć wykonują tez ćwiczenia grafomotoryczne, uczą się pisowni liter, liczb. Próbują wykonywać podstawowe działania matematyczne.  Jest to m. in. jednym z elementów nauki posługiwania się pieniędzmi.

Pracownia umiejętności społecznych to także miejsce, w którym podopieczni uczą się posługiwania zegarem, odczytywania minut, godzin.

Kolejnym celem pracy w tej pracowni jest nauka zwrotów grzecznościowych i podstawowych zasad savoir-vivre. W adaptacji do środowiska zewnętrznego pomaga uczestnictwo w kulturze, tj. wyjścia do ciekawych miejsc, muzeów, kawiarni itp. W związku coraz powszechniejszym znaczeniem komputerów w życiu człowieka, kładzie się nacisk na kształcenie umiejętności pracy z programami komputerowymi, uczy się posługiwania internetem. Zajęcia prowadzone są w formie zabawy i jednocześnie edukacji.

Sala rehabilitacyjna

Poza zajęciami w poszczególnych pracowniach, każdy z uczestników bierze udział w zajęciach ruchowych prowadzonych przez fizjoterapeutę, w specjalnie do tego przystosowanej sali gimnastycznej .Każdy uczestnik ma indywidualny program usprawniania ruchowego, opracowany przez fizjoterapeutę , z uwzględnieniem zaleceń i orzeczeń lekarskich. Ma to na celu uaktywnienie fizyczne, poprawę ogólnej sprawności fizycznej, poprawę koordynacji ruchowej, kształtowanie prawidłowej postawy ciała, redukcję nadmiernej masy ciała, utrzymanie i wzmocnienie siły mięśniowej, zachowanie prawidłowego zakresu ruchu w stawach, likwidacje przykurczy.

pracownie_wtz9.art
pracownie_wtz10.art

Ze względu na dużą różnorodność dysfunkcji ruchowych przeprowadzane są następujące ćwiczenia: ćwiczenia na sprzęcie rehabilitacyjnym, ćwiczenia ogólnie rozwijające i wzmacniające mięśnie, ćwiczenia korekcyjne, gry i zabawy ruchowe na powietrzu, ćwiczenia indywidualne dostosowane do potrzeb uczestnika.

Do dyspozycji uczestników w sali rehabilitacyjnej dostępne są między innymi rowery treningowe, steper, bieżnia, materace, drabinki, stół terapeutyczny do ćwiczeń manualnych, stół do tenisa stołowego, piłki gimnastyczne.

Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska"

ul. Świętojańska 1, 61-113 Poznań