Sługa Boży Fra Andrew Bertie

Otwarcie sesji diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Fra ‚Andrew Bertie, 78. Księcia i Wielkiego Mistrza Suwerennego Zakonu Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego zwanego Rodyjskim i Maltańskim odbyło się 20 lutego 2013 o godzinie 11.30 w Bazylice św. Jana na Lateranie. Kardynał Agostino Vallini Wikariusz Generalny Jego Świątobliwości Diecezji Rzymskiej przewodniczył uroczystemu aktowi. Odczytanie aktu zostało poprzedzone Mszą świętą w Bazylice św. Jana na Lateranie pod przewodnictwem kardynała Raymonda Leo Burke, kardynała Patrona Suwerennego Zakonu Maltańskiego.

Człowiek o intensywnym życiu duchowym i głęboko przekonany o potrzebie solidarności, Andrew Bertie został przyjęty do Zakonu, gdy miał zaledwie 27 lat i poświęcił swoje życie modlitwie i dziełom charytatywnym.  Fra ‚Andre Bertie nadzorował wielkie zmiany w Zakonie Maltańskim, takie jak rozszerzenie działalności humanitarnej i reforma kodeksu. Jego dziedzictwo obejmuje również nacisk na duchowe życie członków Zakonu.

W trakcie pełnienia urzędu od 1988 do 2008 roku życie Wielkiego Mistrza Andrew Bertie’go było zawsze inspirowane zasadami wiary i nauki Kościoła. Jego widoczne cnoty oraz  zaangażowanie w realizację misji Zakonu Maltańskiego „obrony wiary i pomocy ubogim”, oznaczało, że w lutym 2013 r., zaledwie pięć lat po jego śmierci (minimalny termin przewidziany prawem kanonicznym) został przedstawiony wniosek o rozpoczęcie procesu o jego beatyfikację.

Heroiczna pokorna służba Fra’ Andrew Bertie wykonywana przez całe życie jest dla wielu przykładem wielkiej pobożności i łączności z Chrystusem.