Spotkanie opłatkowe na Ławicy

18/12/2015

Okres przedświąteczny kojarzony jest z szybszym tempem życia, w którym górują świąteczne porządki i zakupy. Aby jednak nie zatracić prawdziwej istoty Świąt Bożego Narodzenia, 18 grudnia spotkaliśmy się na kolejnym spotkaniu opłatkowym, które odbyło się w Warsztatach Terapii Zajęciowej Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich, przy ulicy Miastkowskiej w Poznaniu. Swoją obecnością zaszczycili nas miedzy innymi wiceprezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich – dr Maciej Koszutski, dyrektor Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich – pan Andrzej Baehr, wicedyrektor FPKM – pan Stanisław Górski, członek zarządu – pan Jan Baehr, proboszcz parafii pw. Objawienia Pańskiego ks. Szymon Lisowski, przedstawiciel MOPR – wicedyrektor pani Anna Krakowska, kierownik sekcji ds. Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych – pani Małgorzata Trzebna, a także opiekunowie i podopieczni warsztatów oraz ich rodziny. Gości serdecznie przywitała kierownik warsztatów pani Anna Hojda-Nowak, która wyraziła ogromną radość z przeżywania wspólnie już 11 spotkania opłatkowego. Podczas uroczystości zaproszeni goście mogli zobaczyć film, który przedstawiał niemą wersję słynnej opowieści Karola Dickensa. W rolę głównych bohaterów „Opowieści Wigilijnej” wcielili się podopieczni warsztatów, dla których ogromną radością i przygodą była praca nad filmem. Ekranizacja ukazywała przemianę Ebenezera Scrooge’a, który ze skąpca i samotnika stał się radosnym i otwartym człowiekiem, dla którego nie jest obojętny los innych ludzi. Nowa forma jasełek przypadła wszystkim gościom do gustu, o czym może świadczyć fakt, że aktorzy zostali zasypani dużą ilością braw i pochwał. Po oficjalnej części wszyscy udali się na poczęstunek i wspólne kolędowanie. W czasie tym można było zapoznać się z pracami podopiecznych oraz zagłosować w konkursie na najlepszą „prezentową skarpetę”. Nie zabrakło rozmów, śpiewania kolęd, składania sobie życzeń, prezentów oraz ciepłej „rodzinnej” atmosfery. Kolejne spotkanie opłatkowe nie tylko zatrzymało nas w pośpiechu dzisiejszego świata, ale nastroiło nas świątecznie, dało nadzieję i pokój, którego tak często nam brakuje.