Spotkanie Opłatkowe w Maltańskim Centrum Pomocy „Komandoria”

10/01/2023

Po dwóch latach przerwy związanej z pandemią powróciliśmy do tradycji Spotkań Opłatkowych organizowanych w Maltańskim Centrum Pomocy ”Komandoria” w Poznaniu.

W dniu 5 stycznia br. mieliśmy zaszczyt gościć wolontariuszy, darczyńców, przedstawicieli duchowieństwa, władz rządowych i samorządowych, osoby, które na co dzień wspierają dzieła maltańskie, pracowników Fundacji oraz przedstawicieli Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Szczególnymi gośćmi były dzieci i ich mamy, które tuż po wybuchu wojny w Ukrainie zostały przyjęte przez naszą Fundację i zamieszkały w domach przyjaciół Fundacji, a także przyjaciele Fundacji, którzy przyjęli Uchodźców pod swój dach.

W świąteczną atmosferę wprowadziły nas kolędy i przedstawienie, wyjątkowe, ponieważ w wykonaniu podopiecznych prowadzonego przez Fundację Maltańskiego Centrum Pomocy Rodzinie dla Uchodźców z Ukrainy w Poznaniu – dzieci wraz z rodzeństwem i rodzicami również uczestniczyły w spotkaniu.

Piękne regionalne dźwięki, stroje i dekoracje przybliżyły nam ukraińską kulturę, a zaangażowanie i emocje artystów udzieliły się wszystkim obecnym.

Zaproszonych gości powitał Pan Andrzej Baehr – Dyrektor Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska” w Poznaniu. Słowem Bożym z przybyłymi gośćmi podzielił się Ksiądz Prałat Paweł Deskur, Proboszcz Parafii pw. Św. Jana Jerozolimskiego za Murami w Poznaniu.
Naszymi gośćmi byli między innymi: JE Ksiądz Biskup Zdzisław Fortuniak, Pan Jan Grabkowski Starosta Poznański, Pan Grzegorz Ganowicz Przewodniczący Rady Miasta Poznania, JM Prorektor ds. Studenckich Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. Edmund Grześkowiak, Pani Dorota Potejko Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

Spotkanie było okazją do podsumowania działalności Fundacji w ostatnich miesiącach, które pokazały, że w miarę pojawiających się potrzeb, Fundacja, dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników, osób, darczyńców i partnerów wspierających Fundację, zmierzyła się z nowymi, trudnymi wyzwaniami i mogła po raz kolejny pomóc osobom potrzebującym.