Warsztaty artystyczne dla niepełnosprawnych mieszkańców powiatu poznańskiego

06/08/2020

Rozwijali swój talent

Już po raz piąty, z inicjatywy powiatu poznańskiego, odbyły się warsztaty artystyczne dla niepełnosprawnych mieszkańców z naszego regionu. – Doświadczenia z ubiegłych lat upoważniają nas do stwierdzenia, że zajęcia prowadzone przez profesjonalistów przyczyniają się do podniesienia poziomu twórczości artystów nieprofesjonalnych. Z pewnością są też okazją do wzbogacenia ich warsztatu pracy – uważa Jerzy Pelowski z Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie.
– Na terenie placówek dla osób niepełnosprawnych zajęcia z zakresu szeroko rozumianej arteterapii z reguły prowadzą instruktorzy lub pedagodzy, nie posiadający odpowiedniego wykształcenia lub przygotowania z zakresu metodyki realizacji określonych zajęć. Dlatego też, mimo dobrych chęci, nie zawsze potrafią przełamać określone schematy i przez to ich udziałem stają się niezamierzone błędy. W przypadku warsztatów prowadzonych przez profesjonalistów takiej obawy nie ma – dodaje.
W trakcie zajęć, które odbyły się na terenie Fundacji im. Królowej Polski św. Jadwigi w Puszczykowie, swoje artystyczne uzdolnienia szlifowało 17 niepełnosprawnych mieszkańców powiatu poznańskiego, z różnymi kategoriami niepełnosprawności. Byli to m.in. laureaci dotychczasowych edycji „Zlotu Talentów”, zamieszkujący na terenie gmin: Tarnowo Podgórne, Murowana Goślina, Czerwonak, Luboń, Mosina i Puszczykowo. Podnosili oni swoje umiejętności w takich dziedzinach sztuki jak malarstwo, muzyka i teatr.
– Bo też właśnie rozwijanie uzdolnień artystycznych uczestników warsztatów jest głównym celem tego przedsięwzięcia. Tak jak i kształcenie procesu twórczego myślenia, rozwijanie sprawności manualnych, orientacji przestrzennej i wyobraźni plastycznej czy też poszerzanie zdolności wnikliwej obserwacji natury i zjawisk otaczającego świata. Ważnym aspektem jest również sama promocja uzdolnień i twórczości osób z niepełnosprawnościami – zapewnia Jerzy Pelowski.
Warsztaty zakończyło spotkanie, w trakcie którego artyści zaprezentowali efekty swoich czterodniowych zmagań ze sztuką. I tak przedstawiono etiudę teatralna pt. „Jestem, jaki jestem”, wspólnie wykonano trzy utwory muzyczne oraz zorganizowano wystawę prac plastycznych, wykonanych farbami akrylowymi. – Każdy z malarzy prezentował własny tryptyk. Tematem była otaczająca przyroda. Powstały naprawdę wspaniałe dzieła. Od realnie odtwarzających wybrany przyrodniczy podmiot po plastyczne abstrakcyjne wariacje. W trakcie spotkania finałowego był też czas na krótkie posumowanie, dzielenie się wrażeniami – kończy Jerzy Pelowski. Realizatorem zadania, zorganizowanego ze środków powiatu poznańskiego, była Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Starostwo Powiatowe w Poznaniu