Zlot Mocarzy w Puszczykowie

25/06/2017

22 czerwca 2017 roku, na przykościelnym terenie Parafii św. Józefa w Puszczykowie, kadra i uczestnicy Domu Pomocy Maltańskiej przygotowali i przeprowadzili XV Zmagania Siłaczy pn. Malta Strong. Do przeprowadzenia poszczególnych konkurencji posłużyły worki z piaskiem, 200 litrowe beczki, palety, taczki i inne, dość nietypowe jak na sportowe zawody przedmioty.

W tym roku do wspólnej zabawy zaproszono 15 placówek, których przedmiotem działalności jest terapia osób z niepełnosprawnościami, zamieszkujących na terenie Mosiny, Poznania, Kórnika, Owińsk, Otusza, Drzązgowa, Jastrowia, Konarzewa, Lubonia, Baranowa i Murowanej Gośliny.

Konkurencje – jak zawsze ekstremalne – nosiły groźnie brzmiące i zarazem tajemnicze nazwy: dramat barmana, furia strongmena, spacer siłacza, ściana murarza, grześmen, przerzucanie opony, kul – o – men, siłomierz bokser, sumo, tor przeszkód, rodeo byk. Co się za nimi kryło? Przede wszystkim ogromne emocje. A poza tym ogromny wysiłek, często graniczący z możliwościami zawodników, którzy udowodnili, że sportowcy z niepełnosprawnościami pod wieloma względami nie ustępują profesjonalistom.

Swoje siły mogli też zmierzyć zaproszeni Goście: Andrzej Balcerek – Burmistrz Puszczykowa, Elżbieta Tonder – Pełnomocnik Starosty Poznańskiego ds. Osób Niepełnosprawnych, Elżbieta Bijaczewska – Dyrektor PCPR w Poznaniu, Karol Majewski – kierownik MOPS w Puszczykowie, Radni Puszczykowa: Elżbieta Czarnecka i Jakub Musiał, Ryszard Teuschner oraz Maciej Kubacki – Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Puszczykowie.

Po zakończeniu zmagań uczestnicy mieli czas na zasłużony odpoczynek i poczęstunek. Po nich nastąpiło rozstrzygnięcie zawodów oraz wręczenie dyplomów, nagród i okolicznościowych pucharów. Gratulacje uczestnikom złożyli E. Tonder, E. Bijaczewska i Burmistrz Andrzej Balcerek.

Tegoroczne zawody Malta Strong odbyły się dzięki organizacyjnemu i finansowemu wsparciu powiatu poznańskiego, Miasta Puszczykowa, Zgromadzenia Ducha Świętego oraz Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich.

Organizatorzy wszystkim sportowcom i opiekunom dziękują za świetną zabawę i zapraszają na kolejne wydarzenia – Warsztaty Artystyczne dla Niepełnosprawnych Mieszkańców Powiatu Poznańskiego i Zlot Talentów.

Tekst i zdjęcia: Jerzy Pelowski