Zlot Talentów 2014

12/09/2014

„Talent był i pozostanie darem, za który odpowiadają wszyscy, choć otrzymuje go tylko jednostka”. Słowa Krzysztofa R. Jaśkiewicza w pełni odzwierciedlają ideę Zlotu Talentów – imprezy, która w swojej koncepcji ma jednoczyć, integrować i prezentować artystyczny dorobek osób niepełnosprawnych. Tworzą one często w samotności, bez poczucia akceptacji ze strony otoczenia, z obawą przed wyśmianiem i niezrozumieniem…tworzą – nierzadko wyłącznie dla siebie lub „do szuflady”. Kiedy Zarząd Powiatu w Poznaniu ogłosił konkurs na zorganizowanie II Powiatowego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych – Mieszkańców Powiatu Poznańskiego, nie wahaliśmy się ani chwili – już po raz drugi ekipa z Puszczykowa mogła zmierzyć się z tym przedsięwzięciem. I … sukces! Nasza oferta została oceniona najwyżej. Ale to był dopiero początek … Tegoroczny projekt finansowany był z budżetu Powiatu Poznańskiego; organizatorem była Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska” w Poznaniu; bezpośrednim realizatorem zadania był natomiast Dom Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie. Wielka Gala Zlotu Talentów, zaplanowana w Lubońskim Ośrodku Sportu i Rekreacji na 12. września poprzedzona była kilkumiesięcznymi przygotowaniami. Niepełnosprawni artyści, mieszkańcy powiatu poznańskiego w tym roku przygotowywali się do niej w kilku kategoriach: prezentacje wokalne, teledysk, mała forma teatralna, proza (tematy : „Moje najważniejsze życiowe osiągnięcie” i „Moja wymarzona podróż”) oraz konkursy plastyczne: „Plakat promujący powiat poznański”, „Kapelusz” i „Letni bukiet”. Różnorodność kategorii artystycznych była nieprzypadkowa…Pozwoliła każdemu sprawdzić się, odkryć w sobie „najmocniejsze strony” i uzdolnienia. Już pod koniec sierpnia zaczęły docierać do Puszczykowa pierwsze prace konkursowe. Niezwykle okazałe, barwne …przygotowane z troską o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Jurorzy – Pani Elżbieta Bijaczewska – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu, Pani Elżbieta Tonder – Pełnomocnik Starosty Poznańskiego ds. Osób Niepełnosprawnych, Pani Katarzyna Heydel – przedstawiciel Związku Polskich Kawalerów Maltańskich oraz – Marek Pruchniewski – dramatopisarz i scenarzysta filmowy stanęli przed nie lada wyzwaniem – obiektywnie ocenić dzieła, które zaskakiwały kolorystyką, formą, stosowanymi uproszczeniami…Przyciągały uwagę szczerością, prostotą lub skomplikowaniem… Prace Jurorów wspierało również grono wybitnych „znawców tematów” – pan Robert Bartel – profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Jacek Filipiak – reżyser filmowy oraz pan Jarosław Buczkowski – wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu i Szczecinie. Wreszcie uroczysta Gala. Gospodarzami spotkania byli : Starosta Poznański Jan Grabkowski oraz Dyrektor Zarządu Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich — „Pomoc Maltańska” pan Andrzej Baehr. Zaprezentowano dorobek artystyczny ponad 200 niepełnosprawnych osób. W uroczystości wzięło udział ok. 350 osób. „Celem spotkania jest integracja środowisk, mobilizacja kadry terapeutycznej do podejmowania wysiłku w kierunku rozwijania twórczych zdolności podopiecznych i rehabilitacja społeczna. Komuś, kto nie zna środowiska osób niepełnosprawnych trudno wyobrazić sobie, ile pracy kosztują przygotowania do takiego wydarzenia. Poszczególne kategorie konkursowe stwarzają uczestnikom szansę na publiczne pokazanie dorobku, uzdolnień i zainteresowań” — mówił Zygmunt Jeżewski, reprezentujący Pana Starostę. „Przed Państwem prawie trzy godziny prawdziwej „uczty duchowej”- prezentacje wokalne, teledyski i spektakle”- tymi słowami prowadzący Zlot Mariusz Kwaśniewski (na co dzień redaktor Radia Merkury) zaprosił wszystkich na część konkursową spotkania. Najwięcej emocji podczas Gali wzbudzały prezentacje form teatralnych. „Autobus do sławy”, „Szpital z przymrużeniem oka”, „Wesołych Świąt”, „Drzewo darów” i „Król Maciuś w Afryce”- formy poruszające, zaskakujące, świetnie dopracowane. Salwy śmiechu, gromkie brawa i okrzyki były dla aktorów największym podziękowaniem za trud stworzenia dużego, zespołowego dzieła. Podczas spotkania wszyscy goście otrzymali mini-antologie „Podróże”, stanowiące zbiór tekstów nadesłanych w ramach konkursów literackich. Obrady Jurorów były niezwykle burzliwe…Kilka minut przed ogłoszeniem wyników poznaliśmy tegoroczny Talent Roku i…tutaj powrócę do słów Krzysztofa R. Jaśkiewicza… „talent jest darem, za który odpowiadają wszyscy…”- grupa teatralna z Warsztatu Terapii Zajęciowej ROKTAR w podpoznańskim Baranowie okazała się być najbardziej utalentowanym zespołem, który wspólnie…”zapracował sobie” na Puchar Starosty. W tym miejscu warto, abyśmy troszkę się pochwalili – spektakl „Stryjek, czyli historia dobrego iznesu” przygotowany przez uczestników Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie – zdobył II miejsce!! Wreszcie moment nagrodzenia laureatów poszczególnych kategorii. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody (radiomagnetofony, odtwarzacze mp4, aparaty fotograficzne, radiobudziki, plecaki, pendrive, portfele) oraz dyplomy. Organizatorzy Zlotu przygotowali dla gości jeszcze jedną niespodziankę – koncert Małgorzaty Ostrowskiej z zespołem. „Szklana pogoda”, „Meluzyna” i „Droga pani z TV” porwały na parkiet wszystkich… Po tegorocznej Gali jeszcze głębiej zarysowało się w nas przekonanie, że rzeczywiście w sztuce, jakkolwiek ją rozumiemy nie ma ułomności, ograniczeń, barier, deficytów, niepełnosprawności; że to, co nas w życiu „sztucznie dzieli” potrafi też połączyć, wystarczy pamiętać, że … „talent był i pozostanie darem, za który odpowiadają wszyscy, choć otrzymuje go tylko jednostka”.

Małgorzata Kaczmarek-Łuczka
Dom Pomocy Maltańskiej