Order of Malta

Aktualności

Anioły…jest nas coraz więcej w Puszczykowie…

13/12/2014 


W tym roku, jak w żadnym innym zaprosiliśmy na nasze przedświąteczne spotkanie aż 20 placówek zajmujących się terapią i rehabilitacją osób niepełnosprawnych.  Przygotowania do Wieczoru z Aniołami trwały kilka miesięcy. Pracy było naprawdę dużo…bo i konkursy trudne…zróżnicowane… Inicjatorem całego „przedświątecznego zamieszania” był tradycyjnie Dom Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie.
Tym razem nasi twórcy zaprezentowali swoje talenty aż w pięciu kategoriach plastycznych, jednej literackiej i …muzycznej. Ta ostatnia wywołała najwięcej emocji wśród artystów – wymagała nie tylko talentu wokalnego ale również pomysłowości w doborze i aranżacji pastorałki.
Osoby utalentowane plastycznie wykonywały wieńce adwentowe oraz prace w kategoriach: „Malowana kolęda”, „W bożonarodzeniowym klimacie”, „Pięciu Aniołów w niebie mieszkało”( prace nawiązywały tematycznie do scen z naszych, puszczykowskich przedstawień) oraz „Świąteczne czary- mary” (oczywiście tytuł konkursu „ z przymrużeniem oka” odnosił się do… choinkowych ozdób).
Osobom „biegle władającym piórem” zaproponowaliśmy konkurs: „Święta w zaciszu mojego domu” –
wszystkie teksty opublikowaliśmy w tomiku „Idą święta”.
 
Spotkanie w Sali im. Jana Pawła II w Puszczykowie rozpoczął minispektakl teatralny „Kolęda dla nieobecnych” –inscenizacja muzyczna na motywach utworu Zbigniewa Preisnera. Pięciu Aniołów, na co dzień uczestników zajęć Domu Pomocy Maltańskiej, tym razem zmierzyło się z trudnym problemem pustego miejsca przy wigilijnym stole…
Tuż po spektaklu – poświecenie opłatków i świąteczne życzenia. Kolejnym punktem były prezentacje wokalne  w ramach konkursowych zmagań… Wysłuchaliśmy dwunastu pięknych kolęd i pastorałek- tych całkiem dawnych i zupełnie nowych. Jurorzy mieli naprawdę trudne zadanie…(niestety trzeba było wyłonić zwycięzców.)
Finał tegorocznego Wieczoru z Aniołami – koncert kolęd w wykonaniu zespołu Strefa Zero… z zaskakującym „przebiegiem akcji.” Dynamicznie, świątecznie…razem… Jeszcze nigdy scena tej Sali nie pomieściła tylu wykonawców na raz- do wspólnego kolędowania przyłączyli się na koniec ( prawie) wszyscy goście.
Rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie indywidualnych  nagród i dyplomów- moment niecierpliwie wyczekiwany… Łez radości  na twarzach kilku zwycięzców nie dało się ukryć. Ażeby „ sprawiedliwości stało się zadość” każda placówka na zakończenie otrzymała podziękowania i upominki – za przedświąteczny wysiłek…
Tegoroczny Wieczór z Aniołami mógł się odbyć dzięki instytucjonalnemu i finansowemu wsparciu:
Powiatu Poznańskiego,  Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska” w Poznaniu, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Miasta Puszczykowo oraz Zgromadzenia Ducha Świętego.
 
Małgorzata Kaczmarek-Łuczka

Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska"

ul. Świętojańska 1, 61-113 Poznań