Order of Malta

Aktualności

Chwila świątecznej refleksji

09/04/2020 


Tegoroczne święta wszyscy będziemy obchodzić inaczej, niż zwykle – dla niektórych będzie to rezygnacja z wyjazdu, dla innych rezygnacja z przyjęcia gości czy po prostu zwiększenie dystansu i ostrożności w kontaktach. To trudne zmiany, tym bardziej w kojarzącym się z rodzinnymi spotkaniami czasie.

Odczuwamy je wszyscy – choć nie wszyscy mówimy o nich głośno i nie wszyscy tak samo.

A w końcu Święta Wielkanocne zawsze były symbolem nadziei i odrodzenia w najtrudniejszym czasie – życzymy Wam, byście wszyscy odnaleźli je i w tym roku w obecności czy rozmowie z najbliższymi.

W tym roku Święta będą inne niż w poprzednich latach. Na całym świecie panuje bardzo groźna choroba. Ludzie bardzo ciężko chorują, dużo osób zmarło. (…)
Na święta cała nasza rodzina była zaproszona do mojej kuzynki Wiesławy do Szamotuł, ale nie będziemy mogli pojechać. W przyszłym tygodniu trzeba będzie kupić jajka i zrobić pisanki.
Z siostrą będę piekł babkę bezglutenową dla mnie i może jakieś inne ciasto upieczemy. W tym roku nie będziemy mogli pójść z koszykiem ze święconką. W drugi dzień świąt jeździliśmy zawsze na Cmentarz aby zapalić na grobach znicze, a w tym roku nie możemy. W te święta możemy zagrać w scrabble, Domino, może będziemy oglądali albumy ze zdjęciami.
Te święta będą smutne, ale życzę kolegom i koleżankom z W.T.Z, wszystkim wychowawcom i Panom kierowcom zdrowia.

Maciej, uczestnik WTZ Pomoc Maltańska

 

W tym roku z powodu epidemii korona wirusa, który nie pozwala wiernym uczestniczyć w tych uroczystościach w kościołach, zalecane jest, aby w miarę możliwości uczestniczyć w nich w domu za pośrednictwem Internetu, telewizji lub radia. Ja razem z Tatą i bratem na pewno tak zrobię.
Dla mnie Święta Wielkanocne są najwspanialszym czasem ponieważ tradycyjnie jak co roku przyjeżdża do nas ciocia, aby rodzinnie spędzić ten wyjątkowy czas. W tym roku nasze spotkanie będzie jednak krótsze niż zawsze. Będzie to wspólne śniadanie wielkanocne w Niedzielę i obiad. Po popołudniowej kawie ciocia pojedzie do swojego domu. Nie będzie też odwiedzin innych gości.
Ważnym symbolem Świąt Wielkanocny jest też dzielenie się święconką. Tutaj też nastąpiła w tym roku zmiana, bo nie będzie święcenia pokarmów w Kościele. W zamian za to odmówimy specjalną modlitwę w domu.
Mam nadzieję, że święta w przyszłym roku będą już tradycyjne i bez zagrożenia chorobą, która mam nadzieję minie.

Jarosław, uczestnik WTZ Pomoc Maltańska

Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska"

ul. Świętojańska 1, 61-113 Poznań