Order of Malta

Aktualności

Jubileusz stulecia powstania Związku Polskich Kawalerów Maltańskich Msza Święta w Poznaniu

06/10/2020 


We wtorek, 22 września 2020 roku, w kościele pw. Św. Jana Jerozolimskiego za Murami w Poznaniu odbyła się Msza Święta, związana z obchodami jubileuszu stulecia Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.
Mszy Świętej przewodniczył JE Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański.

Ksiądz Arcybiskup przedstawił historię Związku Polskich Kawalerów Maltańskich utworzonego w Poznaniu w 1920 roku oraz działalność ośrodków prowadzonych przez Zakon Maltański na terenie Poznania i Wielkopolski.

Podczas uroczystości Pan Jerzy Baehr, Prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, uhonorował odznaczeniami Zakonu Maltańskiego oraz medalami jubileuszowymi stulecia Związku Polskich Kawalerów Maltańskich przedstawicieli organizacji i osoby, które wspierają dzieła maltańskie, w szczególny sposób przyczyniając się do realizacji motta Zakonu Maltańskiego: „Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum” – Obrona Wiary i Pomoc Potrzebującym.
Decyzją Rady Suwerennej Zakonu Maltańskiego przyznano Krzyż pro Merito Melitensi oraz
Medale pro Merito Melitensi.

Po Mszy Świętej zaproszeni goście udali się do znajdującej się w kościele Kaplicy Świętego Krzyża, gdzie Ksiądz Arcybiskup poświęcił odsłonięte przez Prezydenta Związku Polskich Kawalerów Maltańskich tablice upamiętniające:
– ustanowienie w 1187 roku Komandorii Rycerskiego Zakonu Szpitalników–Joannitów oraz powstanie 21 czerwca 1920 roku w Poznaniu Związku Polskich Kawalerów Maltańskich;
– Polskich Kawalerów Maltańskich poległych, zamordowanych i zaginionych podczas II Wojny Światowej;
– Prezydentów Związku Polskich Kawalerów Maltańskich ostatniego stulecia.

Ze względu na warunki pandemii w Mszy Świętej uczestniczyła bardzo ograniczona liczba osób.

Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska"

ul. Świętojańska 1, 61-113 Poznań