Order of Malta

Aktualności

Maltański Ośrodek Gariatryczno – GerontologicznyTeatr Wielki – Ślady: Drzewiecki / Wesołowski / Przybyłowicz / Bondara

15/06/2021 


Tym razem zaproponowaliśmy Seniorom udział w spektaklu „Ślady” przygotowanym przez Teatr Wielki w Poznaniu. W słoneczne niedzielne przedpołudnie wybraliśmy się do Auli Artis, gdzie mogliśmy podziwiać występ baletu Teatru Wielkiego.

„Cztery wybitne osobowości związane z poznańskim zespołem baletowym, cztery różnorodne prace choreograficzne powstałe w odmiennych czasach, jedna postać: Conrad Drzewiecki, bez którego współczesny taniec polski by nie istniał.

Wymienionych twórców łączy nić subtelnych powiązań. Drzewiecki stworzył silny poznański zespół, oryginalny i rozpoznawalny nie tylko w kraju, który dał podwaliny pod Polski Teatr Tańca. Emil Wesołowski, uczeń i następca Drzewieckiego, był nie tylko szefem poznańskiego baletu, ale i na początku XXI wieku dyrektorem artystycznym poznańskiej Opery, schedę po nim przejął Jacek Przybyłowicz, z każdym rokiem ugruntowujący swoją pozycję we światowej choreografii i refleksji nad sztuką tańca i na koniec najmłodszy z nich – Robert Bondara, obecny kierownik poznańskiego zespołu, który swe pierwsze istotne taneczne doświadczenia zdobywał w choreografiach autorstwa Drzewieckiego i Wesołowskiego, a sam jest teraz jednym z najbardziej liczących się choreografów młodego pokolenia.

Cztery utwory, cztery nazwiska, cztery choreograficzne języki – podróż przez historię poznańskiego zespołu baletowego.

źródło: https://opera.poznan.pl/pl/drzewiecki-wesolowski-przybylowicz-bondara

• Tomaso Albinoni
Adagio na smyczki i organy
choreografia: Conrad Drzewiecki
• Mieczysław Karłowicz
Powracające fale
choreografia: Emil Wesołowski
• Kilka krótkich sekwencji
(KKS – A Few Short Sequences)
choreografia: Jacek Przybyłowicz
muzyka: Marin Marais
• 8 m 68
choreografia / kostiumy / reżyseria świateł Robert Bondara
muzyka: Amon Tobin

Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska"

ul. Świętojańska 1, 61-113 Poznań