Order of Malta

Aktualności

Maltański Ośrodek Geriatryczno – Gerontologiczny – Muzeum Bambrów Poznańskich

19/04/2023 


Kolejna wyprawa seniorów z Maltańskiego Ośrodka Geriatryczno – Gerontologicznego już za nami. Tym razem wybraliśmy się do Muzeum Bambrów Poznańskich.
W holu muzeum powitał nas sekretarz Towarzystwa Bambrów Poznańskich p. Aleksander Kubel. On też pokrótce przedstawił nam historię przybycia osadników z okolic Bambergu na nasze podpoznańskie wsie. Dalej wprowadził nas do zrekonstruowanego domu, typowego dla wsi podpoznańskiej z przełomu XIX i XX w. Zobaczyliśmy pokój sypialny, stołowy zwanego salonikiem – rzadko używany, do którego wpuszczano wyjątkowych gości oraz kuchnię i komorę zwaną alkierzem. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w takie meble, sprzęty i obrazy, jakie znajdowały się w domu zamożnego gospodarza bamberskiego.
Dla wielu z nas sprzęty wywoływały wspomnienia z domów naszych rodziców czy też dziadków, przypominaliśmy sobie ich przeznaczenie i sposób użytkowania. Do tego trzeba też dodać opowieści poznańską gwarą naszego przewodnika.
Druga część naszej wycieczki poprowadziła nas na piętro. Tam w gablotach zgromadzono przede wszystkim dokumenty, fotografie rodzin pochodzenie bamberskiego. Olbrzymie zainteresowanie wzbudził w nas oryginalny kornet z połowy XIX wieku, jeden z najstarszych zachowanych ozdobnych nakryć głowy. Bardzo ciekawa była również stojąca postać bamberki w stroju świątecznym. O poszczególnych elementach jej stroju opowiedziała nam nasza przewodniczka.
Bardzo ciekawa kolejna wycieczka, sporo ciekawych wiadomości i trochę powrotu do wspomnień z dzieciństwa.

Ewa i Eugeniusz Antkowiakowie – autorzy zdjęć i relacji
Beneficjenci Maltańskiego Ośrodka Geriatryczno – Gerontologicznego

Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska"

ul. Świętojańska 1, 61-113 Poznań