Order of Malta

Aktualności

Muzeum Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski

09/09/2015 


 23 września grupa przyjaciół ze Środowiskowego Domu Samopomocy we Włoszakowicach zaprosiła nas w niesamowite miejsce. Tego dnia mieliśmy wspólnie zwiedzić Muzeum Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski w Wolsztynie. Impreza zorganizowana została w ramach projektu „Moja Wielkopolska- warsztaty folklorystyczne”. Równolegle, w ramach tego samego projektu nasi uczestnicy wzięli udział w konkursie plastycznym „Wieś tradycyjna”.
Jednym z najstarszych budynków znajdujących się w Muzeum jest osiemnastowieczna karczma, przeniesiona z Solca Nowego. W izbach karczmarza widzieliśmy żeliwne urządzenie do pieczenia gofrów z przepisem na górnej klapie, mikser na korbkę, lokówkę do włosów, którą rozgrzewano na piecu oraz  specjalne urządzenie do zdejmowania butów. Na polanie przed karczmą, w ramach zajęć edukacyjnych  zapoznaliśmy się z techniką dawnego prania, mielenia mąki oraz młócenia zboża cepem. Zwiedzanie tego niesamowitego Skansenu zakończyła eskapada do młyna. Mało kto z nas wiedział, że cały młyn można obrócić, w zależności od kierunku wiatru. I oczywiście nie omieszkaliśmy tego praktycznie sprawdzić!!!
Choć w skansenie próbowaliśmy świeżo wypieczonego chleba z masłem, nasi Gospodarze sprawili nam dodatkowa niespodziankę- obiad w jednej z wolsztyńskich restauracji. Naprawdę szkoda było się z Nimi żegnać- było fantastycznie!!!

Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska"

ul. Świętojańska 1, 61-113 Poznań