Order of Malta

Aktualności

Ratusz – Muzeum Poznania

26/04/2024 


Kolejna wyprawa Seniorów z Maltańskiego Ośrodka Geriatryczno – Gerontologicznego już za nami.  Tym razem wybraliśmy się do Muzeum  Poznania, do 2022 roku działającego pod nazwą Muzeum Historii Miasta Poznania.

Muzeum od 1954 roku mieści się w Ratuszu. Budynek, wielokrotnie przebudowywany i odbudowany po zniszczeniach wojennych, odzyskał wspaniały renesansowy wygląd i jest chlubą naszego miasta. W marcu br. po długotrwałym remoncie, w gotyckich piwnicach Ratusza otwarto nową ekspozycję opowiadającą o historii Poznania od X do połowy XVI wieku.

Pani Przewodnik oprowadziła nas po poszczególnych pomieszczeniach i opowiedziała o początkach naszego grodu. Wskazała najciekawsze eksponaty takie jak denary Bolesława Chrobrego czy Mieszka II, przedmioty codziennego użytku i biżuterię.

O szczególnym znaczeniu naszego grodu świadczą znaleziska archeologiczne na Ostrowie Tumskim. Chyba największą uwagę skupiliśmy na  wyjątkowej klasy artystycznej piórze pastorału z Limoges. Jednak  najciekawszym pomieszczeniem wydaje się być izba tortur, gdzie stoi  oryginalny średniowieczny pręgierz z figurą kata. Uzupełnieniem izby są  kopie narzędzi tortur.

Interesującym muzealnym pomysłem było zaaranżowanie jednego z pomieszczeń jako magazynu muzealnego, gdzie przykładowo pokazano przedmioty budzące zainteresowanie muzealników.

Na koniec  –  kawiarenka, gdzie pani przewodnik zakończyła nasz spacer, zapraszając na inne muzealne wydarzenia.

Bardzo ciekawa kolejna wycieczka, sporo nowych wiadomości i … czekamy na następną.

 

Beneficjenci Maltańskiego Ośrodka Geriatryczno – Gerontologicznego

Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska"

ul. Świętojańska 1, 61-113 Poznań