Order of Malta

Aktualności

Siłacze w akcji – Malta Strong

13/06/2022 


Wyrzut lekarski siłacza, przysiad z ketlem czy spacer buszmena – to tylko niektóre z konkurencji, z jakimi musieli się zmagać uczestnicy dziewiętnastej edycji zawodów dla osób z niepełnosprawnościami pod nazwą Malta Strong.

Tak jak w poprzednich latach, impreza odbyła się na placu przy kościele św. Józefa w Puszczykowie i wzięli w niej udział uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy oraz uczniowie Ośrodków Szkolno-Wychowawczych z terenu powiatu poznańskiego. – Z naszego zaproszenia skorzystali podopieczni praktycznie wszystkich placówek w regionie. Tradycją już także jest, że wraz z nami bawią się reprezentanci zaprzyjaźnionego z nami Ośrodka z Jastrowia. W sumie rywalizowało ok. 90 osób – mówi Jerzy Pelowski z Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie, który był organizatorem imprezy.

Pierwsze zawody z tego cyklu odbyły się w 2003 roku. – Wzorowaliśmy się na rywalizacji strongmanów, bardzo wówczas popularnej i często pokazywanej w telewizji. Stąd też nazwa Malta Strong. Jej pierwszy człon to oczywiście nawiązanie do naszej placówki. Cechą, która na pewno nas wyróżnia wśród innych imprez dla osób z niepełnosprawnościami, to nietypowe i oryginalne konkurencje. Staramy się też podkreślać aspekt sportowy imprezy. Ma ona wprawdzie formę zabawy, ale zawodnicy podchodzą do niej bardzo poważnie. Wielu z zawodników specjalnie przygotowuje się to tej rywalizacji – podkreśla organizator.

To wszystko sprawia, że emocji w Puszczykowie nie brakowało. Praktycznie w każdej konkurencji trwała zacięta walka o zwycięstwo. Jedni lepiej radzili sobie w rywalizacji rowerowej, inni świetnie wcielali się w rolę Boba Budowniczego, ładując cegły na paletę. – Takie imprezy to również integracja. Możliwość wspólnego spędzania czasu jest oczywiście bardzo istotna. Zwłaszcza po okresie pandemii, kiedy to organizowanie tego typu imprez było praktycznie niemożliwe – dodaje Jerzy Pelowski. Zawody Malta Strong odbyły się przy wsparciu m.in. powiatu poznańskiego. Rywalizację osób z niepełnosprawnościami oklaskiwali m.in. Piotr Zalewski, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu oraz Andrzej Balcerek, burmistrz Puszczykowa.

Autor: Tomasz Sikorski
Źródło: https://powiat.poznan.pl/silacze-w-akcji/

Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska"

ul. Świętojańska 1, 61-113 Poznań