Order of Malta

Aktualności

Spotkanie Wigilijne WTZ na Ławicy

29/12/2018 


W piątkowe popołudnie, mimo spowodowanej remontem zmiany miejsca i pierwszych (choć niewielkich) opadów śniegu, spotkaliśmy się w licznym gronie na tegorocznej Wigilii WTZ. W tym roku pierwszy raz zagościliśmy na Świętojańskiej, w progach naszej drugiej siedziby na „ławicowym” opłatku. 
Spotkanie rozpoczęła, witając zgromadzonych gości, podopiecznych i ich opiekunów, pani kierownik Anna Hojda-Nowak. Przy wigilijnym stole zasiedli z nami dyrektor Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich Andrzej Baehr, wicedyrektor Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich Stanisław Górski, członkowie zarządu Fundacji Jan Baehr oraz dr. Paweł Koczewski, Kawaler Maltański dr Maciej Koszutski a także kierownik Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie Jerzy Pelowski.
 
Nieodzownym elementem uroczystości były oczywiście przygotowane pod czujnym okiem terapeutek jasełka, w tym roku zatytułowane „Prezent pod choinkę” – i ponownie angażujące całą trzydziestkę naszych podopiecznych. W tym roku przygotowaniom do filmu towarzyszyła refleksja nad naturą tego co cenimy i czego naprawdę potrzebujemy w dzisiejszym świecie. Pozwólcie też, że w tym miejscu podzielimy się z Wami tymi niecodziennymi życzeniami podsumowującymi jasełka:
Przy moim świątecznym stole
nie będzie głów królewskich.
Posadzę na środku wiarę,
bo ona nadaje życiu sens.
Tuż obok zasiądzie ofiarność,
która szczodrze płaci nie domagając się zwrotów.
Zaraz za nią spocznie siła,
by wesprzeć moją duszę.
Potem cicho, niczym latający motyl pojawi się nadzieja,
by błyszczeć tysiącem blasków.
A na końcu, obsypana płatkami śniegu zjawi się miłość,
a tą niczym ziarno zboża rozdam wszystkim i każę pielęgnować.
 
 
W murach parafii pod wezwaniem Św. Jana Jerozolimskiego za Murami powitał nas ks. prałat Paweł Deskur, dzieląc się z nami krótką historią kościoła, piękną refleksją i Słowem Bożym. Podziękowania i życzenia złożył obecnym także dyrektor Fundacji Andrzej Baehr.
Po części oficjalnej wszyscy zasiedli do wigilijnego poczęstunku, nastąpiło również rozstrzygnięcie tegorocznego konkursu – na przygotowanie świątecznej Bombki – i oczywiście moment, na który wielu czekało z niecierpliwością, wręczenie prezentów przez Świętego Mikołaja.
Uroczystości towarzyszył też kiermasz prac podopiecznych naszych Warsztatów.

Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska"

ul. Świętojańska 1, 61-113 Poznań