Order of Malta

Aktualności

Sztuka jest jej pasją

11/05/2021 


Jedną z laureatek dotychczasowych edycji Powiatowego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych „Zlot Talentów” jest Katarzyna Błoniewska z Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie.
– Takie konkursy są zwieńczeniem wielu lat mojej pracy. Największym dotychczasowym osiągnięciem jest dla mnie tytuł Talentu Roku, zdobyty w 2016 roku za pracę plastyczną oraz udział w teledyskach, które taki tytuł otrzymały za pracę grupową w roku 2017 oraz 2020 – mówi artystka. – Moją pasją jest szeroko pojęta sztuka.
W czasach pandemii dodatkowo odkryłam wartość płynącą z fotografowania natury podczas długich spacerów. Kontakt z przyrodą daje mi możliwość wsłuchania się w siebie oraz czas na rozmyślania – dodaje.

Katarzyna Błoniewska swój warsztat artystyczny szlifuje zarówno podczas zajęć w Domu Pomocy Maltańskiej, jak i w zaciszu własnego domu. – Malarstwo pozwala mi w lepszy sposób radzić sobie z przeżywanymi emocjami. To dzięki skupieniu na wykonywanej pracy, mogę przenieść się w magiczny świat fantazji oraz na wyższy poziom wrażliwości. Koncentrowanie się na detalach, poprzez odpowiednie zmieszanie farb i dobór odpowiednich odcieni, właściwe poprowadzenie pędzla, cierpliwość oraz uważność, to wszystko, co przekłada się na finalny efekt mojej pracy – zapewnia.

Artystka przy tym nie boi się sięgać po coraz to odważniejsze wyzwania. – Jednym z nich jest renowacja starych przedmiotów, dająca im drugie życie. Nieustannie uczę się łączyć techniki pracy, co pozwala mi na rozwijanie się w różnych formach rękodzieła czy florystyki – mówi Katarzyna Błoniewska. – Gdzie szukam inspiracji? Odkąd pamiętam uwielbiałam spacery. To dzięki nim mogę złapać oddech i poszukać inspiracji. W czasie swoich wycieczek, zawsze towarzyszy mi tablet lub telefon. To pozwala mi uchwycić wyjątkowe ujęcia. Dzikość przyrody jest niebywale fascynująca ze względu na swoją naturalność, podleganie tym samym procesom od tysięcy lat – dodaje.

Liczne spacery zaowocowały powstaniem obszernego zbioru fotografii. – Mam nadzieję, że kiedyś będą one mogły ujrzeć światło dzienne dla większego grona odbiorców, niż tylko znajomi na Facebooku, bo na razie
to właśnie tam publikuję swoje zdjęcia. W dziedzinie fotografii, jak na razie, moim największym osiągnięciem jest drugie miejsce w jednej z edycji konkursu plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” za zdjęcie „W sieci” oraz trzecia nagroda w konkursie „Architektura powiatu poznańskiego w ujęciu osób z niepełnosprawnościami” za fotografię „Mauzoleum Bierbaumów” – kończy Katarzyna Błoniewska.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Źródło: https://powiat.poznan.pl/sztuka-jest-jej-pasja/

Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska"

ul. Świętojańska 1, 61-113 Poznań