Order of Malta

Aktualności

Wieczór z Aniołami

09/12/2019 


„Wieczór z Aniołami” – to tradycyjne, doroczne wydarzenie artystyczne, organizowane przez Fundację Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska”, którego bezpośrednim realizatorem jest Dom Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie. Każdego roku na początku grudnia na scenie zasiadają osoby z niepełnosprawnościami, aby w formie mini-spektaklu teatralnego opowiedzieć publiczności ciekawą historię. W tym roku był to mini-spektakl zatytułowany: “Puste pudełko”.
Celem „Wieczoru z Aniołami” jest prezentacja i promocja dorobku twórczego osób z niepełnosprawnościami – ich uzdolnień wokalnych, plastycznych, improwizatorskich. Każdego roku przygotowują one na okoliczność tego spotkania prace malarskie i przestrzenne, a także kolędy i pastorałki, które odśpiewują przed publicznością.
– Przez organizację tego wydarzenia chcemy zmienić społeczny wizerunek osób z niepełnosprawnościami. Pokazać, że mimo ograniczeń, mogą i potrafią wiele. Każdego roku przybywa ludzi, którzy biorą udział w „Wieczorze z Aniołami”. Wśród nich są zarówno nieprofesjonalni artyści, jak i przedstawiciele instytucji publicznych oraz reprezentanci organizacji pozarządowych. „Wieczór z Aniołami” stwarza możliwość obserwacji efektów codziennej, często bardzo trudnej, pracy osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. To także mobilizacja do wchodzenia w rolę aktywnych, pełnych temperamentu twórców – stwierdził Jerzy Pelowski, kierownik Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie.
Wspaniałym głosem urzekł wszystkich Jarosław Trepto, uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Owińskach, który zaśpiewał pastorałkę „Dziś z radością wszyscy śpiewajmy”. On też otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie wokalnym. Swoimi twórczymi talentami zachwycili też inni artyści. Osoby z niepełnosprawnościami przygotowały świąteczne ozdoby w stylu retro, prace plastyczne prezentujące ulubione anioły, choinki wykonane z materiałów codziennego użytku, była nawet praca przedstawiająca anioła zrobionego z nakrętek od butelek.
Prezentację teatralną, prace plastyczne i występy wokalne podziwiali liczni goście, wśród których był m.in. Antoni Kalisz, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu. Wydarzenie uświetnili występem soliści Teatru Muzycznego w Poznaniu, Agnieszka Wawrzyniak i Włodzimierz Kalemba. Wykonali m.in. „Kolędę dla nieobecnych” oraz znaną wszystkim „Cichą noc”. „Wieczór z Aniołami” zrealizowano dzięki organizacyjnemu i finansowemu wsparciu m.in. powiatu poznańskiego.


Tekst i zdjęcia: Karolina Kasprzak

Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska"

ul. Świętojańska 1, 61-113 Poznań