Order of Malta

Aktualności

Wizyta Seniorów w Muzeum Farmacji

19/02/2024 


15 lutego br. nasze kroki skierowaliśmy do jednej z kamienic w Poznaniu, gdzie mieści się Muzeum Farmacji.
„Muzeum Farmacji w Poznaniu, zorganizowane z inicjatywy Sekcji Historii Farmacji Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, rozpoczęło działalność w czerwcu 1989 roku. Pierwotnie Muzeum mieściło się w zabytkowej kamieniczce pod numerem 41 przy Starym Rynku. Eksponaty muzealne pozyskiwano z darowizn i depozytów pochodzących od wielkopolskich farmaceutów i ich spadkobierców oraz z Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie a także w niewielkiej części z zakupów. Organizację i urządzanie Muzeum finansowało PZF Cefarm.
We wrześniu 1992 roku zbiory przejęła Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska.
Od 1996 roku Muzeum mieści się w nowej siedzibie przy al. Marcinkowskiego 11 w Poznaniu. Oficjalne otwarcie, po licznych pracach adaptacyjnych, nastąpiło w styczniu 2000 roku.
Znaczna część eksponatów prezentowana jest w zabytkowej izbie dyspensacyjnej z przełomu XIX / XX wieku, przeniesionej z Miłosławia koło Wrześni. W eksponowanych zbiorach przedstawiamy szereg naczyń aptecznych z drewna, białego i kolorowego szkła, kamionki oraz porcelany. Większość z nich pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, ale najstarsze z końca XVII stulecia. Zbiory obejmują również liczne moździerze żeliwne, w tym również pochodzące z XIX wieku. Udało się też zgromadzić sprzęt laboratoryjny i utensylia apteczne.
Muzeum posiada też fachowy księgozbiór liczący około 1200 woluminów, w tym również kilka starodruków.”
Źródło: https://www.woia.pl/page/103/muzeum-farmacji.html

Pan Kustosz Muzeum przeniósł nas na chwilę w czasie, przybliżając nam bardzo ciekawą historię farmacji. Nie mniej interesujące były rozmowy na temat obecnej pracy Farmaceutów.
Bardzo dziękujemy za miłe i bardzo interesujące spotkanie !!!

Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska"

ul. Świętojańska 1, 61-113 Poznań