Order of Malta

Aktualności

Wizyta Seniorów w Muzeum Historii Ubioru

18/03/2024 


Jak okazało się, są w Poznaniu miejsca, których do tej pory (czyli do czwartku 14.03. br.) nie odwiedziliśmy. Tym razem kierowani ciekawością udaliśmy się  do Muzeum Historii Ubioru, zlokalizowanego przy ul. Kwiatowej w Poznaniu. Podczas wizyty z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy wielu informacji  i ciekawostek  związanych z ubiorem i jego historią.

„Misją Muzeum jest przybliżenie społeczeństwu wyjątkowej dziedziny sztuki użytkowej, jaką jest ubiór historyczny i uświadomienie o jego istotnej roli w  dziedzictwie kulturowym.

Muzeum Historii Ubioru jest kameralnym miejscem, gdzie mogą Państwo w domowej niemal, atmosferze poznać dzieje odzieży, krawiectwa, czy hafciarstwa. Ubiory to najbardziej osobiste przedmioty, które użytkujemy w ciągu naszego życia. Zmieniać się mogą gusta, mody i techniki, jednak pierwotna potrzeba okrycia się i podkreślenia indywidualności pozostaje niezmienną od tysięcy lat. Zabytkowe ubiory oraz ich historia są nieocenionym źródłem informacji                                     o przeszłości, o strukturze społeczeństwa i o jego minionych obyczajach, a także o rozwoju technologii mających wpływ na produkcję odzieży.

Cyklicznie tworzymy wystawy, które stanowią opowieść o wybranym fragmencie dziejów ubioru. Na ekspozycji zawsze znajdą Państwo unikatowe eksponaty, dopasowane do przedstawianej opowieści. Każda z naszych wystaw jest nieoczywistą i zwykle zaskakującą podróżą do czasów, gdzie ubiór był skrajnie inny, a równocześnie pełnił dokładnie takie same funkcje jak dziś. Prezentując przeszłość ubioru, nie zapominamy i o teraźniejszości oraz o jej wpływie na przyszłość nas samych oraz planety, którą wspólnie zamieszkujemy.

Nasze zbiory obejmują bogatą kolekcję odzieży, akcesoriów od wieku XVIII po wiek XXI.  Wśród zgromadzonych eksponatów znajduje się także znaczna ilość zabytków techniki związanych                      z produkcją ubiorów, dekoracji oraz ich konserwacją.”

Źródło: https://www.xixgallery.com/o-muzeum/

Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska"

ul. Świętojańska 1, 61-113 Poznań