Wizyta w Muzeum Narodowym w Poznaniu – Galeria Sztuki Polskiej
08/08/2024
Galeria Sztuki Polskiej w Muzeum Narodowym, po jej remoncie to cel wspólnego wyjścia Beneficjentów Maltańskiego Ośrodka Geriatryczno – Gerontologicznego.
Pani przewodnik rozpoczęła nasz spacer od wizyty u pierwszego w naszej historii mecenasa sztuki czyli króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na tle obrazów jego nadwornych malarzy Bacciarellego i Canaletto.
Dalej trasa wiodła przez sztukę romantyzmu i akademizmu z obrazami Michałowskiego i Gierymskiego do polskiego impresjonizmu, gdzie zatrzymaliśmy się przed obrazami Pankiewicza „Targ kwiatowy” i Podkowińskiego „Mokra wieś”, uważanymi za najlepsze polskie obrazy tego okresu.
I tak dotarliśmy do najważniejszego chyba miejsca w naszym muzeum czyli kolekcji obrazów Jacka Malczewskiego. Pani przewodnik na przykładzie „Błędnego koła” przybliżyła nam temat symbolizmu, którego czołowym przedstawicielem był Jacek Malczewski.
Dalsze nasze kroki to sztuka Młodej Polski. Na przykładzie twórczości Stanisława Wyspiańskiego i jego kartonu do witrażu do kościoła Franciszkanów w Krakowie mogliśmy prześledzić motywy, które towarzyszyły artystom tego okresu.
Do tego kręgu zaliczyć też można było obrazy z firmy portretowej Witkacego oraz twórczość Zofii Stryjeńskiej. Pierwszy raz mogliśmy zobaczyć rzeźby ze Szkoły Zakopiańskiej, które też doskonale wpisują się w ten okres.
Na koniec trochę sztuki współczesnej, może trudniejszej w odbiorze. Jej aspekty pani przewodnik próbowała nam przekazać na przykładzie prac Tadeusza Kantora.
I jeszcze jedna ciekawostka, którą mogliśmy zobaczyć to obraz Romana Opałki. Artysta białą farbą zapisywał na płótnie szeregi liczb, które miały przedstawiać upływ czasu człowieka.
Wycieczka nasza to przekrój najciekawszych okresów w sztuce polskiej. Dla wielu z nas może być zachętą do indywidualnej wizyty w muzeum, do czego również zapraszała pani przewodnik.