Order of Malta

Aktualności

Maltański Ośrodek Geriatyczno-Gerontologiczny – Wizyta w Muzeum Sztuk Użytkowych

30/06/2020 


„Muzeum Sztuk Użytkowych jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Położone jest na Wzgórzu Przemysła, w sercu Poznania. Z wysokiej, 43 metrowej wieży zamkowej, wznosi się wyjątkowy widok na miasto i okolice.
W połączonych budynkach Raczyńskiego oraz Zamku Przemysła na powierzchni prawie 1500 m² prezentowana jest stała ekspozycja poświęcona w całości sztuce użytkowej – jedyne takie miejsce w Polsce. Wśród zaaranżowanych w nowoczesny sposób obiektów znajdują się meble, wyroby z ceramiki, szkła i metalu, broń, biżuteria, tkaniny, stroje i dodatki do nich. Muzeum prezentuje sztukę użytkową od średniowiecza do współczesności.
Zachowując pamięć o królewskiej przeszłości miejsca, w którym Muzeum jest usytuowane, na parterze wyodrębniona została przestrzeń poświęcona Przemysłowi II oraz dziejom Zamku.
Wystawa stała prezentuje około 2000 muzealiów powstałych od średniowiecza do współczesności. Dominuje europejska sztuka użytkowa, wśród niej wyroby polskie. Dokonania twórców z innych kontynentów pokazane są z perspektywy Europejczyka.
W układzie chronologicznym przyjęto narrację problemową, w której położono akcent na znaczenia komunikowane przez obiekty sztuki użytkowej. Podkreślono rolę przedmiotu w służbie człowiekowi – w aspekcie materialnym i duchowym, w sferze prywatnej i publicznej. Obrane tematy i aranżacja w każdej z sal odmiennie organizują przestrzeń, nawiązując do właściwego epoce klimatu ideowego, estetycznego i artystycznego.
Zaakcentowano wątek kolekcjonerstwa, wskazując na historyczne uwarunkowania oraz zróżnicowany charakter zbieractwa. Wyznaczono ścieżkę dla dzieci, wprowadzono udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz urządzenia do działań multimedialnych. Ekspozycja muzealiów z towarzyszącą jej informacją i wieloma elementami wzbogacającymi poznanie dawnych przedmiotów, wraz z dodatkowymi przestrzeniami do działań edukacyjnych i szeroko pojętych spotkań, stwarza przestrzeń dialogu zarówno z historią, jak i z drugim człowiekiem. W tym szerokim dyskursie miejsce pierwszorzędne zajmuje wirtuozersko wykonany, kunsztowny przedmiot sztuki.”
Źródło: https://mnp.art.pl/oddzialy/muzeum-sztuk-uzytkowych/

Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska"

ul. Świętojańska 1, 61-113 Poznań