Order of Malta

Aktualności

Wycieczka do Puszczykowa – 19.05.2023r.

27/05/2023 


      Tym razem pociągiem grupa seniorów z Maltańskiego Ośrodka Geriatryczno – Gerontologicznego wybrała się do Puszczykowa.

Naszą wycieczkę można podzielić na dwa etapy.

Pierwszym celem była wizyta w Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie. Zostaliśmy powitani przez podopiecznych już na ulicy, a następnie wprowadzeni do pięknie wyremontowanego budynku na terenie  Parafii pw. św. Józefa w Puszczykowie. Przy kawie i cieście kierownik placówki pan Jurek opowiedział nam o działalności Domu. Teraz już wiemy, że Pomoc Maltańska objęła opieką 27 osób  z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, które tutaj uczą się samodzielności. Terapeuci poprzez zajęcia plastyczne, rękodzielnicze, kulinarne a także techniczne wprowadzają ich w tajniki dorosłego życia. Jest jeszcze ogródek, gdzie podopieczni uprawiają warzywa a nawet truskawki. Do tego jeszcze letnie wyjazdy integracyjne nad morze, Wieczory z Aniołami, Zloty talentów czy Malta Strong. Tu nie ma czasu na nudę. 

     Uśmiechnięte twarze uczestników zajęć są najlepszym podziękowaniem dla bardzo zaangażowanej w swoją pracę, a może misję kadry pedagogicznej.

     Drugi etap naszej wycieczki to Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. W holu muzeum powitał nas wnuk słynnego podróżnika Marek Oliwier  Fiedler. Barwne opowieści o wyprawach dziadka, a na ścianach eksponaty z całego świata. Indiańskie maski, a nawet  ludzkie głowy spreparowane przez Indian Hibarów. Do tego piranie w akwarium, spreparowane tukany, kajmany, krokodyle a przede wszystkim wielobarwne motyle to wspaniałe pamiątki z podróży. Duże wrażenie zrobiła na nas gablota z dorobkiem literackim Arkadego Fiedlera czyli 32 książki, tłumaczone na wiele języków w przeszło 10-milionowym nakładzie.

     A na koniec czekały na nas warsztaty „Pocztówka z dalekich wypraw”. Z  kolorowego papieru, sznurka, wełny a przede wszystkim wyobraźni powstały ciekawe projekty, w tym kolorowe motyle jak z muzealnych gablot.

Wszyscy w doskonałych humorach, pełni wrażeń, wracaliśmy pociągiem do Poznania.

Ewa i Eugeniusz Antkowiakowie – autorzy zdjęć i relacji
Beneficjenci Maltańskiego Ośrodka Geriatryczno – Gerontologicznego

Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska"

ul. Świętojańska 1, 61-113 Poznań