Maltański Ośrodek Geriatryczno – Gerontologiczny Kultura w sieci – nasze propozycje na kwiecień
19/04/2021
Grafika – źródło: https://www.gov.pl/web/kulturaisport/kultura-w-sieci
Instytucje kultury – prowadzone lub współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – w związku z czasowym zamknięciem muzeów, filharmonii, oper, teatrów czy bibliotek, przygotowały bogatą ofertę, umożliwiającą kontakt ze sztuką poprzez kanały internetowe. Zachęcamy do korzystania z tych możliwości – zwiedzajmy, słuchajmy koncertów, czytajmy, oglądajmy i kontemplujmy sztukę.
źródło: https://www.gov.pl/web/kulturaisport/kultura-w-sieci
Nasze propozycje:
1. Zamek Królewski na Wawelu
Wystawa – „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921”
Zbiory i kolekcje
Wybór najważniejszych zespołów należących do kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu.
Muzeum gromadzi dzieła sztuki historycznie lub artystycznie związane z Wawelem, z władcami polskimi, i wielkimi magnackimi kolekcjami. Jednym z celów tej działalności stało się jednoczenie rozproszonych zasobów, co także służy wzbogaceniu zbiorów, które znalazły się tu jako historycznie ważne fundacje i dary.
Kolekcja arrasów króla Zygmunta II Augusta
Zamówiona przez króla Zygmunta Augusta kolekcja arrasów powstała w latach 1550–1560 w Brukseli, wiodącym ośrodku produkcji tego typu tkanin w Europie. Była ona największym zamówieniem zespołu tapiserii i pozostaje nadal jedną z najważniejszych zachowanych kolekcji tego typu na świecie. Zbiór pierwotnie zawierał ok. 170 arrasów, z czego 138 (136 w zbiorach wawelskich) przetrwało do naszych czasów. Kolekcja składa się z serii monumentalnych arrasów biblijnych tkanych złotą nicią, werdiur przedstawiających zwierzęta w pejzażu, grotesek z monogramem królewskim, i arrasów z herbami Polski i Litwy.
Król Zygmunt August przekazał arrasy Rzeczypospolitej w swoim testamencie i od XVI wielu należały do Skarbca Koronnego, choć przez wieki były przedmiotem sporów. Zrabowane i wywiezione do Rosji w 1795, arrasy zostały rewindykowane na podstawie Traktatu Ryskiego w latach 1922 – 1928.
Podczas drugiej wojny światowej ewakuowano je i przewieziono przez Rumunię, Francję i Anglię do Kanady, skąd wróciły na Wawel w r. 1961.
źródło: https://wawel.krakow.pl/zbiory-1
Aby obejrzeć wystawę przejdź do:
2. Zamek królewski w Warszawie
„Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II”
… Na wystawie zostanie zaprezentowanych siedem arcydzieł, dotychczas nieeksponowanych w Polsce, specjalnie użyczonych Zamkowi Królewskiemu przez Muzea Watykańskie. To przede wszystkim: Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską Fra Angelica, Święty Mateusz z aniołem Guida Reniego, Uczynki miłosierdzia Olivuccia di Ciccarellego, Odkupiciel Antonia Allegriego, zwanego Correggiem, Święta Trójca z martwym Chrystusem Ludovica Carracciego, Madonna z Dzieciątkiem Giovanniego Battisty Salviego zwanego Sassoferratem i Obserwacje astronomiczne Donata Cretiego…
… Po raz pierwszy zostanie też pokazany najnowszy i zarazem jeden z najcenniejszych nabytków zamkowej kolekcji – obraz pt. Tronująca Madonna z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych Jana Chrzciciela, Piotra, Pawła i Zenobiusza (?) oraz dwóch aniołów i donatorów autorstwa Taddeo Gaddiego, najbardziej znanego ucznia i wieloletniego współpracownika słynnego Giotta di Bondone…
źródło: https://www.zamek-krolewski.pl
Aby obejrzeć wystawę i zapoznać się z dodatkowymi informacjami przejdź do:
https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/ekspozycje-czasowe/arcydziela-watykanu
Oprowadzanie kuratorskie online po Wystawie przejdź do: https://youtu.be/CdUure3O5cA