Order of Malta

Aktualności

Poznajemy Poznań

28/05/2016 


21 maja   – na zaproszenie Fundacji – do Poznania przyjechała 45. osobowa grupa dzieci z Gminy Mieścisko (większość – z Parafii pw. Św. Michała Archanioła w Mieścisku).  W ten sposób zaczął się zasadniczy etap realizacji projektu „Poznajemy Poznań”. Ale po kolei …  Firma Pfizer sp. z o.o. zwróciła się do naszej Fundacji z propozycją sfinansowania projektu edukacyjnego skierowanego do dzieci. W zasadzie nie mieliśmy wyjścia – pozostało zabrać się do planowania. Przygotowania zajęły kilka miesięcy : wyszukiwanie poznańskich atrakcji, porównywanie ofert, kalkulowanie kosztów, rezerwacja. Wszystko po to, żeby dzieci spędziły czas w sposób ciekawy, interesujący (dla nich), a przy okazji (tak między wierszami) utrwaliły i poszerzyły wiedzę związaną z historią i kulturą Poznania i regionu. Dodatkowo motywował nas fakt, że mieliśmy wesprzeć dzieci  z rodzin znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych.
A teraz wracamy do 21 maja. Dzieci rozpoczęły dzień mszą świętą ( w Mieścisku) i wyruszyły do Poznania. Towarzyszyli im : ksiądz proboszcz, pani Dyrektor szkoły, nauczycielka i dwie mamy. Na Starym Rynku,  ok. 9.00  powitała ich 5. osobowa grupa pedagogów, która miała towarzyszyć gościom przez cały dzień.
Zaczęliśmy od mocnego uderzenia – prosto z autokaru cała ekipa udała się do  Muzeum Rogalowego Poznania  Dzieci dowiedziały się jak powstają tak wyjątkowe rogale. Było trochę historii, legend i oczywiście degustacja wypieków.  Po wyjściu z muzeum na dzieci czekała już kolejna atrakcja – danie z Mc Donald’s. Po spacerze na Starym Rynku o godzinie 12.00 czekaliśmy wpatrzeni w małe drzwiczki Ratusza w oczekiwaniu na Koziołki. 
Kolejnym etapem wizyty w Poznaniu było zwiedzanie Ostrowa Tumskiego, Katedry i Bramy Poznania. Kolejką  „Maltanka”, dotarliśmy do Ogrodu Zoologicznego. Dwugodzinny pobyt minął bardzo szybko : przejazd kolejką parkowo – ogrodową połączony ze zwiedzaniem, bliższe kontakty z niektórymi zwierzętami, zaspokojenie głodu solidną porcją frytek i na koniec – dosyć intensywny spacer do czekającego już na nas autokaru. Ostatnim akordem projektu był  pobyt gości w Maltańskim Centrum Pomocy „Komandoria”. Tam podsumowaliśmy wydarzenia całego dnia. Starsze dzieci wzięły udział w quizie historycznym „Początki państwa polskiego”, najmłodsze wykonały plakaty  pod hasłem: „ 1050 rocznica Chrztu Polski” (ale to  – dopiero po spożyciu czekającej na nas pizzy). Oczywiście dzieci nie mogły wyjechać z pustymi rękoma : każde z nich otrzymało zestaw upominków (oczywiście plus napój i słodycze).
 
PROJEKT ZOSTAŁ ZREALIZOWANY PRZY WSPARCIU FINANSOWYM PFIZER POLSKA SP. Z O. O. 
Za okazaną pomoc bardzo dziękujemy w imieniu Fundacji oraz dzieci.
 
Magdalena Gosk – Buczkowska
Jerzy Pelowski

Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska"

ul. Świętojańska 1, 61-113 Poznań