Order of Malta

Aktualności

Relacja z Wieczoru z Aniołami

12/12/2022 


W czwartek 8 grudnia,  zgodnie z prawie dwudziestoletnią tradycją spotkaliśmy się  w Sali Jana Pawła II w Kościele pw. Św. Józefa w Puszczykowie. Oczywiście – na „Wieczorze z Aniołami”. Uroczystość rozpoczęło przedstawienie „Pięciu Aniołach w Niebie mieszkało”. Przygotowali i zaprezentowali ją gospodarze uroczystości, aktorzy z Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie. Tym razem była to etiuda teatralna pt. „Osiem lekcji trudnych i jedna łatwa”.Tym razem  –  Aniołowie zasiedli w szkolnych ławkach. Jak zwykle rozprawiali o pomysłach i pragnieniach, które chcieliby ofiarować ludziom na zbliżające się święta Bożego Narodzenia.

„Wieczór z Aniołami” to przedświąteczne spotkanie; pierwsze, o takim charakterze, w powiecie poznańskim. To  także szansa  prezentacji dorobku artystycznego osób z niepełnosprawnościami (tym razem –  związanej ze Świętami Bożego Narodzenia) z kilkunastu placówek funkcjonujących na terenie powiatu poznańskiego. „Wieczór” to również okazja by złożyć sobie nawzajem, podziękowania za miniony czas pełen wytężonej pracy i złożenia świąteczno – noworocznych.

8 grudnia goście mogli podziwiać prace plastyczne skupione wokół sześciu tematów :  „W Bożonarodzeniowym Klimacie”, „Betlejemska stajenka”, „Anioł pasterzom mówił”, „Gwiazda kolędnicza”, „Bożonarodzeniowy stroik”, „Świąteczna kartka”

Obecny na uroczystości Członek Zarządu Powiatu w Poznaniu p. Antoni Kalisz –przekazał bożonarodzeniowe życzenia w imieniu własnym, Starosty Poznańskiego oraz Zarządu Powiatu w Poznaniu.  Świąteczne życzenia gościom Wieczoru złożyli także : p. Andrzej Baehr –  Dyrektor Zarządu Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich, p. Tomasz Woźnica – Wicedyrektor POWIATOWEGO Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu oraz o. Marek Smyk – proboszcz Parafii pw. Św, Józefa Oblubieńca w Puszczykowie. Na uroczystości obecni byli także m.in.  p. Marzena Fiedler – Radna Powiatu w Poznaniu, p. Paweł Koczewski – Członek Zarządu Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich, p. Karol Majewski – kierownik MOPS w Puszczykowie, p. Przemysław Budzyński – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Puszczykowie, p. Maciej Kubacki – wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Puszczykowie, p. Renata Kulka – wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Puszczykowie oraz Radni Miasta Puszczykowa : p. Elżbieta Bijaczewska, p. Alfreda Brączkowska, p. Maria Michałowska. W wypowiedziach gości pojawiał się wątek, że na „Wieczór ..” zawsze warto przyjeżdżać. Na pewno będzie interesująco, ciekawie. Wszyscy goście byli także pod wrażeniem uroczystej atmosfery spotkania. Podobnie jak w ub. roku miało charakter uroczystej kolacji wigilijnej dla dużej rodziny; wzbogaconej o artystyczne wrażenia.

Wyczekiwaną przez zgromadzonych częścią były prezentacje wokalne. Na scenie zaprezentowało się dziewięcioro solistów oraz jedno trio. Wykonawcy reprezentowali  placówki działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami z terenu powiatu poznańskiego. Przedstawili kolędy i utwory nawiązujące do okresu Bożego Narodzenia. Wśród nich był laureat tegorocznej, X edycji Zlotu Talentów” (finansowanego przez Powiat Poznański).

Odczytano także dwa wyróżnione teksty zredagowane przez osobyz niepełnosprawnościami. Powstały w ramach konkursu na małą formę literacką : „Wigilia jest zawsze wtedy, kiedy my tego  chcemy..”

               Silne emocje towarzyszyły wręczaniu dyplomów i nagród rzeczowych dla solistów, laureatów konkursów oraz ekip z wszystkich placówek.

Uroczystość zakończył porywający występ gościa specjalnego  – p. Karoliny Garlińskiej. Zaprezentowałazebranym popularne kolędy i pastorałki.

Przedświąteczny „Wieczór z Aniołami”  odbył się dzięki organizacyjnemu i finansowemu wsparciu  : Powiatu Poznańskiego, Miasta Puszczykowa, PFRON, Zgromadzenia Ducha św. oraz Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich.

 

Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska"

ul. Świętojańska 1, 61-113 Poznań