Wizyta w Muzeum Narodowym w Poznaniu – Galeria sztuki europejskiej
16/07/2024
Muzea raczej rzadko się odwiedza, czasem skusi nas ciekawa czasowa wystawa, ale trudno było nie skorzystać z zaproszenia Maltańskiego Ośrodka Geriatryczno – Gerontologicznego do wizyty w Muzeum Narodowym.
Tematem przewodnim była przede wszystkim europejska sztuka baroku.
Pierwsze kroki zaprowadziły nas do Sali Raczyńskich. Tam, przed rodzinnym portretem Raczyńskich, pani przewodnik opowiedziała o początkach kolekcji hr. Edwarda, która poprzez Fundację stanowi podwaliny zbiorów naszego Muzeum.
W Sali tej znajduje się również największy obraz w zbiorach muzealnych „Bitwa Hunów” Wilhelma von Kalbacha.
W kolejnej sali pokazano nam bardzo ciekawy obraz „Gra w szachy” z XVI w., włoskiej malarki Sofonisby Anguissoli, jako przykład rodzinnego obrazu już z krajobrazem w tle.
Krajobraz jest właśnie tym elementem, który jako pierwsi wprowadzili do swoich obrazów barokowi malarze .
Właśnie krajobraz wzbogaca kolejne pokazane nam obrazy, takie jak „Madonna z dzieciątkiem” czy „Portret Cosimo I”. W tym ostatnim jako ciekawostkę pani przewodnik wskazała dłoń portretowanego, identyczną z układem ręki „Mona Lisy” Leonardo Da Vinci.
Kolejny nowy element w sztuce baroku to martwa natura. Przykładem jej były dzieła niderlandzkich artystów.
Oczywiście nie mogliśmy pominąć najcenniejszego obrazu w muzeum czyli „Plaża w Pourville” – jedyny w polskich zbiorach obraz Claude’a Moneta. Poznaliśmy również historię z kradzieżą i odzyskanie tego cennego obiektu.
Ostatni etap to polski akcent czyli zbiór portretów trumiennych.
Za nami kolejne ciekawe wydarzenie, zwiedzanie z przewodnikiem to najlepszy sposób na poznanie najciekawszych obiektów. Mamy nadzieję, że będą następne …
Ewa i Eugeniusz Antkowiakowie – autorzy zdjęć i relacji
Beneficjenci Maltańskiego Ośrodka Geriatryczno – Gerontologicznego