Order of Malta

Aktualności

W świątecznym klimacie…

16/12/2023 


„Wieczór z Aniołami” ma już swoje stałe miejsce w kalendarzu imprez organizowanych w powiecie poznańskim. – To cykliczne spotkanie przedświąteczne, będące jednocześnie doskonałą okazją do prezentacji dorobku artystycznego osób z niepełnosprawnościami – mówi Jerzy Pelowski z Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie, które było gospodarzem wydarzenia. – Impreza zorganizowana jest na wzór „Zlotu Talentów”, tyle tylko, że w tym przypadku prezentacje oraz występy nawiązują do tematyki Świąt Bożego Narodzenia. Atmosfera jest więc jedyna w swoim rodzaju – dodaje.

W kościele św. Józefa w Puszczykowie spotkało się blisko sto osób reprezentujących warsztaty terapii zajęciowej, a także środowiskowe domy samopomocy z powiatu poznańskiego. – Zaprosiliśmy przedstawicieli ze wszystkich tego typu placówek w naszym regionie. Byli z nami również goście ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych z Owińsk – wylicza Jerzy Pelowski. Wszyscy oni mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt. „Wdowi grosz” przygotowane przez aktorów z Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie.

– Zaprezentowaliśmy je w ramach cyklu „Pięciu aniołów w niebie mieszkało”. Każdy z tych aniołów ma swój określony zawód. Jeden jest kominiarzem, inny trębaczem. Jest też stylista mody i to on tym razem opowiadał swoją opowieść nawiązującą tematem do zbliżających się świąt – opowiada Lidia Łubińska, pedagog z puszczykowskiej placówki, która przygotowywała swoich podopiecznych do tego przedstawienia. – W ramach „Wieczoru z Aniołami” rozstrzygnęliśmy również sześć konkursów plastycznych, konkurs literacki oraz konkurs muzyczny – dodaje.    

A wszystko to w uroczystej, świątecznej atmosferze. – Każda placówka miała swój stolik, nie zabrakło też świątecznych smakołyków oraz kolęd, które zaśpiewał między innymi 40-osobowy zespół “Puszcza Band” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Puszczykowie. Grupa prowadzona przez Krzysztofa Grzegorzycę zaprezentowała półgodzinny, bardzo ciekawy, żywiołowy i wręcz brawurowy występ. Został on zresztą bardzo ciepło przyjęty przez wszystkich uczestników spotkania. Trzy kolędy zespół wykonał wspólnie z publicznością – opowiada Jerzy Pelowski.

Warto też podkreślić, że „Wieczór z Aniołami” ma też charakter wybitnie integracyjny. – Promujemy, zwłaszcza wśród młodzieży, postawy oparte na zasadach empatii, wrażliwości i otwartości na potrzeby osób niepełnosprawnych. Ich z kolei namawiamy do rozwijania swoich talentów, aktywności twórczej, a przede wszystkim uczymy samodzielności – podsumowuje organizator imprezy, którą od lat wspiera powiat poznański. W tym wyjątkowym, świątecznym spotkaniu uczestniczył m.in. członek Zarządu Powiatu w Poznaniu, Antoni Kalisz.

 

Tomasz Sikorski

Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska"

ul. Świętojańska 1, 61-113 Poznań